Liderzy Forbesa!

252

Dwie gminy z naszego powiatu zajęły w swoich kategoriach pierwsze miejsca w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu Forbesa.

Piaseczno w kategorii miast od 50 000 do 149 000 mieszkańców zajęło pierwsze miejsce, wyprzedzając dużo większe Przemyśl, Zieloną Górę czy Białą Podlaską. To w dużej mierze zasługa doskonałej lokalizacji, ale Pruszków, z równie dobrą lokalizacją, zajął już 8. miejsce.
– Pierwsze miejsce w rankingu to zasługa naszych mieszkańców i ich aktywności – powiedział nam Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Piaseczna.
Ranking oceniał m.in. wskaźnik przyrostu liczby firm na 1000 mieszkańców w 2016 roku.
– W tym czasie w Piasecznie powstało 276 nowych firm. Dwie firmy upadły, a 30 zostało wykreślonych z rejestru prowadzonych działalności gospodarczych – informuje Biuro Promocji Piaseczna.
W Piasecznie oceniany wskaźnik wyniósł 3,09 na 1 000 osób. Jeżeli ranking oceniałby wszystkie miasta w Polsce bez podziału na wielkość, Piaseczno znalazłoby się między Katowicami a Lublinem.
Gdyby ranking faktycznie nie dzielił miast na liczbę mieszkańców, na pierwszym miejscu, zostawiając inne miasta daleko w tyle, niekwestionowanym liderem rankingu zostałaby Lesznowola. Tutaj wskaźnik to ponad 15 firm na 1 000 mieszkańców, a np. w Warszawie to 7 firm.
– To specyficzne miejsce. Ludzie wiedzą, że tam się handluje tekstyliami. Co roku powstaje kilkaset nowych firm, zakładanych głównie przez przybyszów z Wietnamu – mówi Forbesowi (art. z 4.07.2017 na forbes.pl) Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). – Jeśli spojrzy się na Lesznowolę i sąsiednie gminy, takie jak np. Nadarzyn, widać, jak wielu Wietnamczyków zbudowało tam domy. Biznes jest drogą do osiedlenia się na stałe.
Mniejsze miasta położone na obrzeżach metropolii skupiają w sobie wszystkie zalety tych metropolii bez ich wad. Nie są tak zakorkowane, mają przestrzenie magazynowe, albo tak jak w Piasecznie duży poprzemysłowy teren (tereny Laminy i byłego Polkoloru), który już w tej chwili skupia ponad 200 podmiotów. Dzięki lokalizacji koło dużego miasta, przedsiębiorcy prowadzący tutaj działalność gospodarczą mają dostęp do dużej liczby klientów, pracowników i poddostawców.