Lewoskręty i wspólna sygnalizacja

1951

Po przebudowie skrzyżowanie ulic Dworcowej, Jarząbka i Jana Pawła II zyska lewoskręty. Gmina postanowiła też dodać lewoskręt w ulicę Powstańców Warszawy na sąsiednim skrzyżowaniu.

Mieszkańcy dociekają, jak ma się zmienić skrzyżowanie, którego zamknięcie spowodowało tak duże zmiany w organizacji ruchu w mieście. Wiele osób jest przekonanych, że obok Starej Mleczarni powstanie rondo. Realizacja ronda wymagałaby jednak więcej miejsca, co oznaczałoby konieczność zabrania sporych fragmentów działek właścicielom nieruchomości położonych najbliżej inwestycji. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że skrzyżowanie sąsiaduje z wpisanym na listę zabytków budynkiem Starej Mleczarni.

W związku z tym projekt przebudowy zakłada przede wszystkim upłynnienie ruchu dzięki dodaniu pasów do skrętu w lewo. Te pojawią się na ul. Jana Pawła II od strony centrum miasta i w ul. Jarząbka. Z kolei na ul. Dworcowej odrębny pas będzie przeznaczony dla skręcających w prawo, a drugi dla jadących w lewo lub prosto.

Zmieni się również organizacja ruchu na sąsiednim skrzyżowaniu z ul. Powstańców Warszawy.

– Wprowadziliśmy zmiany do pierwotnego projektu, dodaliśmy lewoskręt w ul. Powstańców Warszawy i objęliśmy wspólną sygnalizacją oba skrzyżowania – wyjaśnia wiceburmistrz Robert Widz. – Ta zmiana wymaga tzw. zamiennej decyzji ZRID, którą trzeba uzyskać, ale wszystkie prace drogowe możemy wykonać w ramach obecnego ZRID – podkreśla. Zmiana dotyczy bowiem przede wszystkim stałej organizacji ruchu.

Wykonawca rzeczywiście przystąpił do prac budowlanych z samego rana 1 października i na terenie inwestycji sporo się dzieje. Prace budowlane mają się zakończyć na wiosnę. Gmina zapłaci za to zadanie 4,3 mln złotych.