Lesznowola liderem rankingu samorządów

0
390

Ponownie na 1. miejscu. Gmina Lesznowola zajęła pierwszą pozycję w Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w kategorii Gmina Wiejska.

Prestiżowy ranking ma na celu nagrodzenie skuteczności działań samorządów w Polsce. Tego roku, z uwagi na pandemię i obostrzenia z nią związane, wyniki przekazano laureatom indywidualnie. Wśród nich, po raz kolejny, znalazła się Gmina Lesznowola, zdobywając pierwsze miejsce w jednej z czołowych kategorii konkursu.

– Znamy już wyniki tegorocznej edycji ogólnopolskiego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego Gmina Lesznowola zajęła 1. miejsce w Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w latach 2003-2019 w kategorii Gmina wiejska. W rankingu głównym nasza Gmina zajęła wysoką – ósmą pozycję w kategorii gmin wiejskich – podaje na Facebooku Urząd Gminy Lesznowola.

Co ciekawe pobliska Gmina Nadarzyn w tej samej kategorii zajęła 3. miejsce, a w kategorii głównej zdobyła już wyższą pozycję , będąc na 7. miejscu i lokując się tym samym na szczycie mazowieckiego podium.

Jak powstaje ranking?

Ogłoszenie wyników to moment wyczekiwany przez wszystkie samorządy. Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST, od wielu lat przygotowywany jest przez zespół badawczy pod kierownictwem Profesora Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. W tym roku, z uwagi na epidemię i obostrzenia z nią związane, zrezygnowano z tradycyjnej już Konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Ranking powstaje w oparciu o 15 zmiennych-wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska. Opracowany jest na podstawie danych GUS (Bank Danych Lokalnych) i obejmuje swym zakresem wszystkie jednostki samorządowe w Polsce, w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. Zestawienie jest projektem badawczym i nie generuje kosztów dla samorządów.

Co się polepszyło?

To nie pierwszy sukces dla Gminy Lesznowola. Zajęła ona 1. miejsce w Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość również w latach 2003-2018 w kategorii Gmina wiejska. W opublikowanym na stronie gminy komunikacie możemy zobaczyć porównanie wskaźników z poprzednich lat. Zestawienie bierze pod uwagę m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących oraz odsetek radnych z wyższym wykształceniem. W porównaniu z rokiem 2018 w Gminie Lesznowola zmniejszyła się liczba osób bezrobotnych na 1000 mieszkańców. Zwiększył się także odsetek wydatków na projekty inwestycyjne gminy. Na dodatek w krajowym rankingu samorząd awansował na 8. pozycję z zeszłorocznego miejsca 15.

Ponownie na 1. miejscu. Gmina Lesznowola zajęła pierwszą pozycję w Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w kategorii Gmina Wiejska.
Fot. Urząd Gminy Lesznowola

Czytaj więcej:Piaseczno na podium najzamożniejszych samorządów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię