Ławeczka za 10 tysięcy

97

Jedna z multimedialnych „Ławek niepodległości” stanęła przed Urzędem Gminy w Lesznowoli.

Ławki niepodległości stały się na przełomie roku jednym z medialnych hitów. Głównie spotykają się z falą krytyki i ośmieszania. Ministerstwo Obrony Narodowej wydało na ten projekt 4,2 mln złotych. Dodatkowe około 20 % kwoty do ponad 140 ławek, które stanęły w różnych miejscach Polski, dokładały samorządy. Tak duży wydatek budzi oburzenie internautów, zwłaszcza, że mają szereg obiekcji dotyczących estetyki ławki-pomnika. Najczęściej bywa kojarzona z…trumną. Multimedialna ławka ma pełnić funkcję edukacyjną. Siedząc na niej można wysłuchać nagrań związanych z historią Polski, zwłaszcza walki o niepodległość.

Jednym z beneficjentów projektu MON stała się gmina Lesznowola. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy Lesznowola otrzymała dofinansowanie z MON w wysokości 61,2%.

– Koszt posadowienia naszej ławki wyniósł około 28 tysięcy złotych – informuje Joanna Misiak. Oznacza to, że gmina zapłaciła za pomnik 10 tys. zł. Ławeczka już działa. Jednym z nagrań są refleksje mieszkającego w Magdalence oficera AK por. Janusza Kaźmierczaka. Gmina planuje uroczystą inaugurację działania ławeczki z udziałem kombatantów jeszcze w styczniu.