Łabędzie na gnieździe – zadbajmy o ich spokój

0
225

Para łabędzi z piaseczyńskiego parku zbudowała gniazdo i wysiaduje jaja. Teraz bardzo ważne jest, by ptaki mogły w spokoju doczekać wyklucia młodych.

Od kilku dni spacerowicze z parku im. Książąt Mazowieckich w Piasecznie mogą obserwować siedzącego na gnieździe łabędzia. Para łabędzi niemych założyła gniazdo na wyspie od strony pomostu. Tym bardziej spokój ptaków może być zagrożony. Gmina zaapelował do mieszkańców o zachowywanie się w sposób, który nie utrudni ptakom wysiadywania jaj. Łabędź niemy jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną gatunkową. W Polsce jest około 6-7,5 tys. par lęgowych.

Łabędzie wróciły po remoncie

– Ptaki te są wizytówką naszego parku, a ich powrót po krótkiej przerwie spowodowanej pracami remontowymi na stawie potwierdza, że podjęto słuszną decyzję o pozostawieniu części stawu naturalnym procesom przyrodniczym – podkreślają urzędnicy. – Prace remontowe stawu poprzedzone były wydaniem w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno decyzji środowiskowej w której uzgodniono warunki prowadzenia prac, w tym pozostawienie na wyspie i w jej najbliższym otoczeniu naturalnie wykształconego trzcinowiska zapewniającego środowisko życia wielu rzadkim i chronionym gatunkom zwierząt. Ponadto prace remontowe prowadzone były pod nadzorem przyrodniczym. Dzięki temu osiągnięto niełatwą sztukę połączenia potrzeb mieszkańców odwiedzających park i dzikiej przyrody będącej nieodłącznym jego elementem – podkreśla gmina.

Czytaj także: Sygnalizacja jeszcze w tym roku

Fontanna po wyprowadzeniu młodych

Ze swej strony gmina dbając o spokój i bezpieczeństwo wysiadujących ptaków postanowiła poczekać z uruchomieniem fontanny na środku stawu do czasu wyprowadzenia młodych przez łabędzie.

– Prosimy mieszkańców odwiedzających park o nieniepokojenie ptaków w trakcie wysiadywania (np. poprzez rzucanie w kierunku gniazda pokarmu lub innych przedmiotów) oraz niewprowadzanie na pomost psów – apeluje gmina. – Łabędzie podczas wysiadywania przyjmują pozycję nieruchomą, nierzadko z głową schowaną pod skrzydłami, co może sugerować osłabienie lub chorobę, a tak naprawdę stanowi przystosowanie w oszczędzaniu energii potrzebnej w trakcie inkubacji jaj – podkreślają specjaliści.

łabędzie, staw w Piasecznie, staw w parku, Park Miejski w Piasecznie

Każda sytuacja, która zaniepokoi czy wręcz spłoszy ptaki, może skutkować wyziębieniem jaj i utratą lęgu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie wysiadującym ptakom spokoju. Przy odrobinie szczęścia w maju powinniśmy się cieszyć kilkorgiem szarych piskląt.

Jaja wysiadywane są przez około 35 dni. Robi to głównie samica, która samiec zastępuje na krótkie okresy. Jest on jednak zwykle w pobliżu, by w razie potrzeby bronić gniazda.

Pamiętajmy też, że wrzucany do stawu chleb nie jest pokarmem, który dobrze służy ptakom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię