Królują syntetyki

0
1153

Statystyki dotyczące przestępczości związanej z narkotykami ujawniają zdecydowaną zmianę rynku.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie odnotowała w ubiegłym roku zdecydowany spadek wszczętych postępowań dotyczących naruszenia ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W 2017 roku było ich bowiem 131, a w 2018 r. – tylko 81. Spadła też nieco wykrywalność.

– Należy pamiętać o tym, że mówimy tylko o naszych statystykach – zwraca uwagę rzecznik piaseczyńskiej komendy nadkom. Jarosław Sawicki. – Działania dotyczące dużych grup przestępczych, prowadzone przez CBŚ czy Komendę Stołeczną, nie są wliczane w nasze statystyki. A tymczasem w ubiegłym roku miały miejsce na naszym terenie dwa duże aresztowania związane z gangiem Snajpera – przypomina.

Piaseczyńscy mundurowi przechwycili narkotyki o łącznej wadze ponad 2,2 kg przez cały rok. Dla porównania, podczas czerwcowego aresztowania 8 członków grupy przestępczej policja zarekwirowała 2,3 kg substancji odurzających, głównie mefedronu i amfetaminy. Statystyki policyjne pokazują bowiem rosnącą popularność tzw. narkotyków syntetycznych. Patrząc na wyniki piaseczyńskiej komendy, to oprócz utrzymującego się zainteresowania marihuaną (policja przejęła 1411,2 g suszu i 43 krzewy konopi), zdecydowany wzrost odnotowała metamfetamina. W 2018 roku śledczy zapobiegli wprowadzeniu na rynek 571,4 g tego narkotyku, podczas gdy w 2017 r. zarekwirowali tylko 108 g metamfetaminy. W 2016 r. było to 170,6 g. W ubiegłym roku policjantom udało się też przejąć sporo kokainy – 56,7 g.

Policjanci z niepokojem patrzą na rosnącą popularność narkotyków syntetycznych.

– To jest oczywiście szybka, łatwa i tania produkcja. Towar najczęściej pochodzi z Chin. W jednej beczce mamy jedną legalną substancję, w drugiej drugą, a potem są one mieszane. To pochodne metamfetaminy. Skład, czystość i bezpieczeństwo takich mieszanek to odrębna kwestia – mówi Sawicki. – Największy problem to fakt, że dzieciaki nie traktują tego w ogóle jako narkotyku. Zamawiają w Internecie czy przez telefon, jak pizzę.

Warto zauważyć, że do grupy narkotyków syntetycznych należą substancje odurzające, które do niedawna nazywano dopalaczami.