Krasickiego w swoim czasie

2
1348

W związku z przygotowaniami do przyszłorocznego budżetu ponownie rozgorzała dyskusja na temat przebudowy ul. Krasickiego.

Wnioski dotyczące przebudowy ulicy Krasickiego złożyła do budżetu powiatu radna Magdalena Mika-Kosior, ale również radny gminy Lesznowola Grzegorz Gonsowski. Radna wnosi o przebudowę drogi powiatowej od skrzyżowania z ul. Puławską aż do ul. Postępu, wraz z budową skrzyżowań na wyniesieniu oraz rond na skrzyżowaniu ulic Krasickiego z ulicami Mleczarską, Szkolna, Kielecką i Postępu. I oczekuje „realizacji w całości w 2022 roku”. Warto zauważyć, że starostwo ma w planach budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Krasickiego i Postępu już od dawna. Z kolei budowę ronda na skrzyżowaniu z ul. Kielecką zaprojektowała gmina Lesznowola w ramach inwestycji polegającej na przebudowie ul. Kieleckiej. Kolejny wniosek dotyczy projektowania ul. Krasickiego na odcinku od ul. Postępu do Szkolnej. Tutaj starosta Ksawery Gut zapowiada przebudowę dopiero, gdy prace przy budowie trasy S7 będą na finiszu. Radna Mika-Kosior wnioskuje również o poszerzenie chodnika wzdłuż ul. Krasickiego o pas zieleni, który w wielu miejscach „zabiera” przestrzeń dla pieszych i powinien sięgać do samych ogrodzeń. Pomysł ten zyskał aprobatę mieszkańców Nowej Zgorzały i Nowej Woli, którzy zwrócili uwagę, że rzeczywiście chodniki są wąskie, a zwłaszcza rano na stację kolejową czy do szkoły porusza się nimi sporo osób.

– Zgodnie z projektem chodnik będzie miał 2,2 m szerokości na całej długości ulicy. A jego usytuowanie w planie zależy od warunków terenowych. Raz będzie przy ogrodzeniu a raz nie – powiedział nam starosta Ksawery Gut. Podkreślił też, że zaplanowane na bieżący rok projektowanie przebudowy ul. Kieleckiej dobiega końca. – Ulice Raszyńska i dalej Krasickiego mają zyskać kanalizację deszczową, ścieżkę rowerową i chodnik na całej długości. Zadanie projektowane jest dla dwóch etapów – do torów kolejowych od DK79 oraz od torów do ul. Postępu – informuje Gut.

A co z realizacją?  Wartość inwestycji wyceniono na 11 mln złotych. Warto pamiętać, że na inwestycje powiat planuje zwykle około 30 mln złotych na cały rok, dla wszystkich gmin.

– Realizacja tej inwestycji zależy od budżetu – podkreśla starosta. Inwestycję tę zgłosił do programu Polski Ład. – Jeśli otrzymamy dofinansowanie, przebudowa będzie na pewno realizowana już teraz. W innym wypadku nie wiem, jak będzie się nam spinał budżet inwestycyjny. Jest dużo równie ważnych inwestycji do realizacji – zaznacza.

Projekt budżetu powinien zostać przedstawiony radnym do 15 listopada.

Czytaj również: Od jutra remont ważnej ulicy w Złotokłosie

2 KOMENTARZE

  1. Tradycyjnie absolutnie nic z tego nie będzie! To norma w przypadku samorządów gminnych i powiatowych. Aktywność jest tylko przed wyborami a potem nic się nie zmienia. Pisma pisać czy obiecywać jest łatwo. Zwłaszcza wiedząc, że nie ma na to pieniędzy. Wtedy „inni” są winni a nie radna/radny, który nic przez lata nie robił.

  2. Gdzie była pani radna Magdalena Mika-Kosior przez ostatnich kilka lat???
    Trzeba było takie działania podejmować na początku kadencji a nie jej końcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię