Krasickiego etapami

0
663

Mieszkańcy kilku położonych w sąsiedztwie ul. Krasickiego wsi zaapelowali do starosty o przebudowę całej ulicy Krasickiego. Pod petycją w ciągu kilku dni podpisało się ponad 800 osób.

Kilka tygodni temu w mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że ze względu na opór niektórych właścicieli posesji położonych w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji, przebudowa odcinka drogi powiatowej między przejazdem kolejowym w Nowej Iwicznej a skrzyżowaniem z ul. Postępu może zostać odroczona na dłuższy czas. W tej sytuacji przedstawiciele nowej Rady Sołeckiej ze Zgorzały przygotowali petycję skierowaną do starosty Ksawerego Guta. Mieszkańcy wnioskują w niej o wykonanie planowanej przebudowy ciągu ulicy Krasickiego na całej długości – od skrzyżowania z ul. Mleczarską do skrzyżowania z ulicą Postępu. Kluczowa dla poprawy bezpieczeństwa na tej drodze ma być bowiem budowa ścieżki rowerowej, chodnika i przejść dla pieszych. Autorzy petycji podkreślają, że już teraz ruch na ulicy jest bardzo duży, a oddanie do użytku trasy S7 tylko go zintensyfikuje.

– Ulica ta stanowić będzie szlak dojazdowy do węzła dla mieszkańców wschodniej części gm. Lesznowola (13 tys. mieszkańców), części mieszkańców Józefosławia  i Julianowa (13 tys. mieszkańców) i znacznej części Piaseczna – czytamy w dokumencie. Jeśli będzie zapewniona infrastruktura pozwalająca dzieciom bezpiecznie dotrzeć do szkoły w  Nowej Iwicznej lub Mysiadle czy do stacji kolejowej, ruch samochodowy może wręcz ulec zmniejszeniu.

– Obecnie wielu rodziców w obawie o bezpieczeństwo poruszania się wąskim chodnikiem (pieszo, hulajnogą, rowerem), rezygnuje z umożliwienia dzieciom samodzielnego dotarcia do szkół – przekonują autorzy petycji. Dorośli i młodzież z kolei będą mogli bezpiecznie dotrzeć do stacji PKP. Do tego dochodzi przebudowa najbardziej niebezpiecznego skrzyżowania na tej drodze – z ulicą Kielecką.

Jak poinformował nas starosta Ksawery Gut, niezależnie od petycji powiat zamierza przebudować drogę powiatową prowadzącą od ul. Puławskiej aż do ul. Słonecznej w Lesznowoli, ale etapami. Na razie udało się przebudować odcinek ul. Szkolnej w Lesznowoli aż do ronda na skrzyżowaniu z ul. Plonową w Nowej Woli. Kolejny odcinek, do skrzyżowania z ul. Postępu, powiat zamierza zrealizować dopiero, kiedy będą dobiegały końca prace przy budowie trasy S7. W przyszłym roku ma się rozpocząć przebudowa odcinka od ul. Puławskiej do torów kolejowych.

– Odcinek od torów do ul. Postępu planujemy na rok 2023 – powiedział nam Ksawery Gut. – W przyszłym roku będziemy realizować przebudowę ul. Postępu od DW721 do ul. Krasickiego wraz z budową ronda na tym skrzyżowaniu, więc nie mogę całej miejscowości zamknąć.

W projekcie budżetu na 2022 r. na przebudowę ulic Raszyńskiej i Krasickiego przewidziano 2,37 mln zł. Wniosek do programu Polski Ład na cały odcinek aż do ul. Postępu mówił o szacowanych kosztach na poziomie 11 mln zł.

Czytaj również: Krasickiego w swoim czasie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię