Koszyczek ratunkowy w kolejnych miejscach

0
297

Po szkołach i instytucjach kulturalnych do akcji udostępniania środków higienicznych potrzebującym kobietom dołącza piaseczyński MGOPS i Jadłodzielnia.

Dopiero co pisaliśmy o przyłączeniu się do akcji udostępnienia w swoich toaletach środków higienicznych dla dziewczyn i kobiet przez piaseczyńską bibliotekę oraz Centrum Kultury, a okazuje się, że już kolejne instytucje udostępniają koszyczki u siebie.

Koszyczki ratunkowe pojawią się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piasecznie.

– Uznaliśmy, że w takim miejscu jak nasze, również taka forma pomoc dla mieszkanek powinna mieć miejsce – mówi dyrektor MGOPS Wioletta Urban. – Przygotowujemy się też do postawienia koszyczka ratunkowego w Jadłodzielni.

Czytaj także: Koszyczek ratunkowy we wszystkich szkołach

Ty też możesz pomóc

Oczywiście postawienie koszyczka ze środkami higienicznymi jeśli ma mieć sens w dłuższej perspektywie, wymaga systematycznego uzupełniania podpasek czy tamponów. Trzeba więc założyć, że albo znajdziemy własne środki na zakup, albo zorganizujemy pomoc od instytucji, producentów, sklepów itp.

– Mamy pewne pomysły na pozyskiwanie środków higienicznych – mówi Olga Śmietanowska, pomysłodawczyni piaseczyńskiego „koszyczka ratunkowego”. – Rozmawiam między innymi z klubami fitness czy salonami kosmetycznymi.

Chodzi o pozyskanie środków higienicznych do koszyczka w piaseczyńskiej Jadłodzielni, w której ma się pojawić już w najbliższy weekend.

– Będzie to jedyny koszyczek ratunkowy zasilany społecznie. Wszystkie pozostałe koszyczki są finansowane z pieniędzy placówek i instytucji, które go założyły lub zakładają – zaznacza Olga Śmietanowska. – Dzięki uprzejmości gabinetu kosmetycznego Oaza Piękna Piaseczno oraz fitnessklubu Fitness for ladies będzie można zostawić tam środki higieniczne, które potem zbiorę i dostarczę do Jadłodzielni – zapowiada i prosi o wsparcie akcji. Do akcji mogą się przyłączyć inne gabinety, kluby czy sklepy, w których mieszkańcy mogliby dzielić się środkami higienicznymi z osobami potrzebującymi. Wbrew pozorom ubóstwo menstruacyjne wcale nie jest w naszym kraju sprawą marginalną.

Oczywiście środki higieniczne, podobnie jak inne produkty można zostawiać też bezpośrednio w Jadłodzielni przy ul. Warszawskiej 1.

Sąsiednie gminy również zainteresowane?

Tematem udostępniania środków higienicznych potrzebującym kobietom na terenie gminy Konstancin-Jeziorna próbuje zainteresować władze gminy, dyrekcje szkół oraz lokalną społeczność radna Aleksandra Kostrzewska. Na razie bezskutecznie, choć jak wynika z informacji mieszkańców przynajmniej w jednej szkole taka inicjatywa została podjęta wcześniej przez rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię