Kosztowne wsparcie

0
434

Samorząd Konstancina-Jeziorny przyjął uchwały wspierające przedsiębiorców. Burmistrz podał szacunkowe koszty tej pomocy dla budżetu gminy.

Radni poparli obie przedstawione przez burmistrza Kazimierza Jańczuka uchwały pomocowe. Jedna z nich dotyczy zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości za okres od początku kwietnia do końca czerwca 2020 roku. Chodzi o podatek od gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w konsekwencji pandemii COVID-19. Zwolnienie dotyczy prowadzenia działalności, która została ograniczona przez rząd. W uchwale został wyszczególniony katalog rodzajów tej działalności. Obejmuje on restauracje, bary, kawiarnie i inne stałe punkty gastronomiczne, hotele, pensjonaty i inne tego typu obiekty, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty związane z aktywnością fizyczną, sportem, rekreacją i działalnością o charakterze rozrywkowym.

Burmistrz Kazimierz Jańczuk przyznał, że szacował, o ile mogą się zmienić wpływy do budżetu w związku z tą ulgą. Gdyby wszyscy uprawnieni skorzystali z tej pomocy, do budżetu gminy za drugi kwartał wpłynęłoby około 2,4 mln złotych mniej. Gdyby taka pomoc została rozciągnięta do końca roku, oznaczałoby to ponad 8 mln zł mniej w gminnej kasie.

Rada Miasta przychyliła się równie do propozycji przyznania ulg w czynszu dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność na terenie lokali gminnych. W tym wypadku należy złożyć stosowny wniosek z uzasadnieniem. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Nie działa więc wstecz, jak ma to miejsce w przypadku uchwały dotyczącej podatku od nieruchomości, która została podjęta z mocą obowiązywania od 1 kwietnia.

Obie uchwały zostały podjęte 30 kwietnia, podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej zwołanej online od czasu ogłoszenia stanu epidemii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię