Kosmiczne pieniądze

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Piaseczyńska spółka Creotech Instruments podpisała wart 60 mln złotych kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną.

O prężnie działającej na terenie piaseczyńskiego Parku Przemysłowego spółce sektora kosmicznego pisaliśmy w czerwcu. 14 grunia przedstawiciele Creotech Instruments S.A podpisali w Brukseli umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na budowę zaawansowanego centrum bazodanowego. Ma ono świadczyć usługi dostępowe m.in. do danych pozyskiwanych przez satelity konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus. Wart blisko 60 mln zł kontrakt jest najdroższą umową podpisaną kiedykolwiek przez polską spółkę sektora kosmicznego.

Zgodnie z założeniami, budowana przez Creotech Instruments S.A. infrastruktura będzie jedną z czterech konkurencyjnych centrów powstających w ramach projektu Copernicus Data and Information Access Service (CDIAS).

– Każde z nich ma nie tylko przechowywać wszystkie bieżące i historyczne dane, zbierane w ramach programu Copernicus, ale ma również oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych w strukturze chmury – wyjaśnia Dawid Michnik z biura prasowego Creotech Instruments S.A. – Zgodnie z polityką Unii Europejskiej, dostęp do danych pochodzących z konstelacji satelitów obserwacji Ziemi Sentinel i innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus ma być otwarty i bezpłatny. Celem jest stymulowanie rozwoju usług bazujących na wykorzystaniu danych satelitarnych – dodaje.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama