Koronawirus w natarciu

0
1800

Szybko rośnie liczba osób objętych kwarantanną oraz zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Piaseczyński sanepid nie nadąża z przekazywaniem informacji, a do mobilnych punktów testowych ustawiają się długie kolejki.

W ciągu ostatniego tygodnia piaseczyński sanepid odnotowywał średnio 32 nowe przypadki zakażeń dziennie, podczas gdy jeszcze niedawno pozytywny wynik testu otrzymywały maksymalnie 2-3 osoby dziennie. Na kwarantannę trafia już nawet ponad 1000 osób dziennie. Nic dziwnego, skoro prawie codziennie kwarantanną obejmowane są jakieś klasy szkolne lub grupy przedszkolne wraz z rodzinami.

Urzędnicy pomogą sanepidowi

W tej sytuacji pracownicy sanepidu nie nadążają z bieżącym informowaniem wszystkich osób objętych kwarantanną. Pomoc PSSE w Piasecznie zaoferowały już powiat piaseczyński oraz gmina Piaseczno. Urzędnicy obu jednostek udzielą wsparcia sanepidowi przy wypełnianiu niezbędnej dokumentacji związanej z koronawirusem. Piaseczyński sanepid poinformował również, że od poniedziałku 19 października nie będzie już wysyłał powiadomień o objęciu danej osoby kwarantanną. Był on niezbędny do uzyskania wynagrodzenia za okres, w którym dana osoba decyzją służb sanitarnych musiała przebywać na kwarantannie.

– Decyzja o nałożeniu kwarantanny jest przekazywana w każdy możliwy sposób zapewniający dotarcie decyzji do adresata, w tym ustnie – czytamy w komunikacie. W tej sytuacji po zakończeniu kwarantanny pracownik ma obowiązek złożyć u pracodawcy w ciągu 3 dni roboczych oświadczenie, w którym poda dane personalne, w tym PESEL oraz termin rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny. W razie wątpliwości prawdziwość takiego oświadczenia pracodawca będzie mógł zweryfikować w sanepidzie.

Testy zleci lekarz

Testy w kierunku SARS-CoV-2 zlecają obecnie lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli interniści, pediatrzy i lekarze rodzinni. Jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem, powinniśmy skontaktować się telefonicznie z lekarzem. Ten na podstawie wywiadu podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu nas na test. Musi to być konsultacja w ramach NFZ. Jeśli korzystamy z prywatnej opieki zdrowotnej, warto sprawdzić, czy dana przychodnia ma też kontrakt z NFZ i może nas umówić na konsultację z lekarzem POZ w jego ramach.

Testy w Piasecznie w ramach NFZ można wykonać w dwóch mobilnych punktach. Jeden znajduje się na parkingu obok szpitala św. Anny w Piasecznie pobiera wymazy od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00- 19.00, w soboty i w niedziele od 8.00 do 12.00., a komercyjnie od poniedziałku do piątku 7.00-8.00. Drugi punkt zaczął działać na parkingu obok starostwa przy ul. Chyliczkowskiej. Pacjenci mogą się zgłaszać codziennie w godzinach 8.00-14.00.

Kiedy czerwona strefa?

Czy nasz powiat trafi do czerwonej strefy? Trudno powiedzieć. Na jakiej podstawie dziś ministerstwo zdrowia podejmuje decyzję o przyporządkowaniu stref, nie wie nawet sanepid. Obowiązujące wcześniej matematyczne wskaźniki odnoszące się do liczby nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców, wydają się już nie obowiązywać. Nowa lista powiatów „czerwonych” powinna zostać ogłoszona w czwartek.

Czytaj również: Nowe zasady informowania o kwarantannie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię