Korczak w Józefosławiu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Podstawówka w Józefosławiu doczekała się patrona. Szkolna społeczność uhonorowała Janusza Korczaka.

 

Proces wyboru patrona rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. O tym, kto zostanie patronem szkoły, zdecydowała cała społeczność szkolna, czyli uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne.

– Zależało nam na tym, żeby wybory były maksymalnie transparentne, demokratyczne i bezstronne – mówi dyrektor szkoły Andrzej Sochocki. Wybory miały charakter dwustopniowy. W pierwszym etapie każda z grup szkolnej społeczności miała wskazać 3 kandydatów. Ponieważ niektóre postaci powtarzały się w głosowaniach, w sumie uzyskano w ten sposób sześć kandydatur: Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska, Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II,  Władysław Bartoszewski i Janusz Korczak. Następnie każda z grup miała za zadanie przygotować rekomendację dla dwóch osób z tej listy. Informacje biograficzne oraz uzasadnienie wyboru tej właśnie kandydatury pojawiły się na stronie internetowej szkoły oraz korytarzach. W drugim etapie, na początku grudnia odbyło się dwudniowe głosowanie na jednego z wielkich Polaków. Największą liczbę głosów otrzymał Janusz Korczak. „Janusz Korczak może być znakomitym patronem naszej szkoły, gdyż w centrum jego działalności znajdowało się dziecko i właśnie dzieciom poświęcił całe swoje życie, aż do samego końca był z dziećmi…” napisali rekomendujący słynnego opiekuna dzieci.

Rada gminy jednogłośnie zaakceptowała wybór szkolnej społeczności. Uroczyste nadanie szkole przy ul. Kameralnej w Józefosławiu imienia Janusza Korczaka zaplanowano na 8 czerwca.

– Połączymy tę uroczystość z obchodami dziesięciolecia szkoły oraz świętowaniem Dnia Dziecka – informuje Andrzej Sochocki.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama