Kontrowersyjny billboard w Mysiadle

4
3076

Religijny billboard w Mysiadle wzbudza kontrowersje. Na temat wypowiada się wicewójt Mirosław Wilusz. Czy Gmina Lesznowola jest odpowiedzialna za baner? 

Reklama promująca chrześcijańskie wartości  zawisła niedawno na nośniku przy ulicy Puławskiej w Mysiadle. Jej hasło wzbudziło liczne  kontrowersje. Na ten temat  wypowiedział się również wicewójt Lesznowoli, Mirosław Wilusz.

Sporne hasło

„Nie pokładamy nadziei w ludziach tylko w Bogu. Jezus Chrystus Królem Polski” brzmi treść billboardu. Hasło niektórym się nie podoba, do redakcji dzwonili zbulwersowani czytelnicy, a dyskusja nie ominęła lokalnych grup na Facebooku. Część osób czuła się obrażona słowami religijnego komunikatu, tłumacząc, że treść umniejsza rolę człowieka i jego sprawczość. Inni nie rozumieli zbulwersowania pozostałych. Dla niektórych było jasne, że treść przedstawia poglądy tych, którzy reklamę wykupili i nie wszyscy muszą się z nimi zgadzać.

– Przesłanie do mnie zupełnie nie trafia, ale nie musi. Na pewno mnie to w niczym nie obraża – komentuje mieszkaniec Mysiadła. Pojawiało się jednak pytanie, kto jest odpowiedzialny za dany billboard i czy Gmina Lesznowola miała wpływ na jego postawienie?

Reklama prywatna

20 sierpnia wicewójt powrócił do tematu billboardu na jednej z lokalnych grup na facebooku.

– Kilka słów komentarza w związku z pytaniami. Przedmiotowy nośnik ulokowany jest w pasie drogi krajowej i nie jest własnością Gminy Lesznowola. Ponadto ta treść chyba raczej nikogo nie obraża i nie powinna budzić zbędnych emocji i kontrowersji. Tak mi się wydaje – napisał Mirosław Wilusz. Kto odpowiada więc za nośnik? To reklama rozgłośni katolickiej nadającej z Chicago. W całej Polsce zawisło ich już dwadzieścia. W województwie mazowieckim koszt takiego billboardu waha się pomiędzy 1-2 tys. złotych miesięcznie w zależności od wielkości oraz czasu trwania kampanii.

Billboard w świetle prawa

Baner eksponuje religijny światopogląd w przestrzeni publicznej. Rozgłośnia jako podmiot prywatny ma do takiej formy promocji pełne prawo. Musi mieć jednak na uwadze regulacje prawne. W wyjątkowych sytuacjach do takiej formy promocji odnoszą się również zapisy dotyczące reklamy kontrowersyjnej (niezgodnej z dobrymi obyczajami oraz uchybiającej godności człowieka) normowane przez Ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Czy billboard w Mysiadle narusza wartości społeczne? Z pewnością wzbudza emocje, bo rzecz dotyczy kwestii światopoglądowych, a te, zwłaszcza ostatnio, rozpalają nasze społeczeństwo do czerwoności wielokrotnie wywołując agresję. Rozwiązanie tego napięcia jest bardzo proste, wystarczy zmiana postawy na tolerancyjną, od razu żyłoby się lepiej.

Czytaj więcej: Produkujemy coraz więcej śmieci

4 KOMENTARZE

  1. Straszna to tragedia w katolickiej podobno Polsce.To jest dopiero problem,ktory ma wszystkie problemy pod soba.

  2. pisze w tej sprawie Mistyczka Mieczysława :
    Wszystkiemu złu w Polsce winni są biskupi rządzący Kościołem Katolickim w Polsce, gdyż nie bronią Pana Boga, a powinni się cieszyć, że wyręczają ich świeccy ludzie i ponoszą koszty z własnej kieszeni. Gdyby chcieli być „apostołami” Pana Jezusa biskupi i kardynałowie to powinni oficjalnie i publicznie dziękować tym darczyńcom, że Bóg jest na pierwszym miejscu w katolickiej Polsce, a przeciwników powinni upominać. Kim są ci biskupi, którzy zwalniają kapłanów oficjalnie broniących Pana Boga, a biskupi nakazują wpuszczać do Polski islamistów, prawosławnych i Żydów. W tym przypadku oczekujemy od niby „apostołów” Pana Jezusa, aby wypowiedzieli się i zaakceptowali radośnie, że my świeccy Ewangelizujemy ludzi. Na świecie jest Bóg i lucyfer, to jeśli ktokolwiek szydzi z Boga, to należy do lucyfera a wieczność będzie jego w piekle.

  3. Jak Bóg-Człowiek może być kontrowersyjny dla człowieka? Czy człowiek jest istotą doskonałą i samowystarczalną? Czy przypominanie o tym, że Nieskończone Dobro i Prawda, w której stawać nie chcemy, jest ciosem w godność człowieka, czy raczej nadzieją dla niego i jego zranionej natury? Tylko w Bogu i Człowieku nadzieja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię