Konstancin upamiętni braci Komorowskich

0
303

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w gminie Konstancin-Jeziorna odbędzie się uroczyste nadanie ulicy imienia powstańców, którzy 1 sierpnia 1944 r. polegli w walce z okupantem.

Bliźniacy Tadeusz i Kazimierz oraz ich młodszy brat Stanisław Komorowscy urodzili się i wychowali w Konstancinie. Po wybuchu II wojny światowej wszyscy trzej wstąpili w szeregi Armii Krajowej (1703 pluton batalionu „Krawiec” 5. rejonu „Gątyń” VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej). Powstanie Warszawskie zastało ich w Jeziornie. 1 sierpnia 1944 r. dowodzona przez Tadeusza drużyna przedzierała się do Kierszka, do miejsca zbiórki. Udało im się dotrzeć tylko do Klarysewa. Tu rozmieszczeni na dachu domu dziecka Niemcy otworzyli ogień. Zginęło 9 żołnierzy plutonu, w tym wszyscy trzej bracia. W chwili śmierci Tadeusz i Kazimierz mieli 21 lat. Stanisław – zaledwie 17. Wszyscy trzej zostali pochowani w zbiorowej mogile na powsińskim cmentarzu.

Teraz, w 76. rocznicę śmierci, bracia Komorowscy zostaną upamiętnieni: ich imieniem zostanie nazwana ulica odchodząca od ul. Kolejowej, w pobliżu Urzędu Gminy, ok. 300 metrów od miejsca, w którym zginęli.

Z inicjatywą uhonorowania bohaterskich braci wystąpiła radna Bożena Wierzbicka. W lutym Rada Gminy jednogłośnie przyjęła uchwałę w tej sprawie.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 na parkingu Urzędu Gminy (wjazd od ul. Kolejowej). Później, o godz. 17.00, w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie odbędzie się msza św. w intencji wszystkich powstańców warszawskich.

Czytaj również: Poznaliśmy projekty do budżetu partycypacyjnego Konstancina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię