Konstancin- Jeziorna i Piaseczno w czołówce Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego

0
266

Konstancin-Jeziorna po raz kolejny został zwycięzcą Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Spośród gmin powiatu piaseczyńskiego najsłabiej wypadła Lesznowola.  

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to jedyne w kraju opracowanie, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Jego autorzy, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przebadali prawie 2 800 gmin, miast i powiatów. Oceny powstały w oparciu o sprawozdania budżetowe za rok 2019. Mają więc charakter apolityczny i obiektywny.

– Przedstawiciele samorządów terytorialnych, urzędów centralnych oraz ekonomiści od lat poszukiwali uniwersalnych narzędzi, którymi można badać kondycję finansową gmin czy powiatów – czytamy w komunikacie Forum Ekonomicznego, które opublikowało raport. Zespół badawczy korzystał z danych Regionalnych Izb Obrachunkowych, według stanu na koniec 2019 r. Jednostki samorządu terytorialnego podzielono na pięć kategorii: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu oraz powiaty ziemskie.

7 wskaźników budżetowych

Przy ocenie poszczególnych samorządów branych jest pod uwagę 7 wskaźników:

  1. Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
  2. Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
  3. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
  4. Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
  5. Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń
  6. Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
  7. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

W oparciu o te wskaźniki obliczone według specjalnego wzoru stworzono ranking.

Konstancin ponownie liderem

Podobnie jak przed rokiem w kategorii gmin miejsko-wiejskich wygrał Konstancin-Jeziorna. Piaseczno awansowało z piątego na czwarte miejsce. Góra – Kalwaria zajęła miejsce 182 (przed rokiem 171). Spośród gmin wiejskich naszego powiatu najwyżej uplasował się Prażmów – na 64 miejscu (spadek z 60). Tarczyn spadł na miejsce 158 ze 136 w rankingu za rok 2018. Najsłabszy wynik spośród gmin naszego powiatu odnotowała Lesznowola, która zwykle zajmuje czołowe pozycje wśród najbogatszych gmin wiejskich w Polsce. W rankingu za 2019 rok znalazła się na miejscu 287 (spadek ze 115 za rok 2018).

Czytaj także: Lesznowola najbardziej zadłużona

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię