Kanalizacja, szkoła i drogi

0
316

Niższe dochody i niże wydatki w 2022 roku zaplanował samorząd Konstancina-Jeziorny. W budżecie znalazło się jednak kilka istotnych dla mieszkańców inwestycji.

Konstancin-Jeziorna, podobnie jak inne samorządy, konstruując tegoroczny budżet musiał się mierzyć z perspektywą niższych dochodów, w związku z wprowadzeniem zmian podatkowych. Burmistrz Kazimierz Jańczuk zazwyczaj stara się unikać zbytniego zadłużania gminy i nie inaczej jest w tym roku. W związku z tym zarówno dochody (178,1 mln zł), jak i wydatki (210,7 mln zł ) zaplanowane na 2022 r. są niższe od tych planowanych rok wcześniej.

Mimo to Rada Miejska zaplanowała więcej środków na inwestycje – 39,5 mln zł. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na co zaplanowano łącznie 12,4 mln zł. Najdroższą inwestycją kubaturową ma być dokończenie przebudowy szkoły w Słomczynie. Na to zadanie gmina zamierza wydać 8,1 mln zł. Sporo pieniędzy, choć mniej niż w roku ubiegłym, gmina zamierza przeznaczyć na inwestycje drogowe. Najwięcej, bo 2 mln pochłonąć ma przebudowa dróg w Czarnowie, na budowę ul. Wagarowej w Słomczynie gmina zaplanowała 1,8 mln zł, na przebudowę ul. Mickiewicza w Konstancinie-Jeziornie – 1,5 mln zł. Ma też ruszyć przebudowa dróg wraz z odwodnieniem na terenie Skolimowa północno-zachodniego. Na pierwszy etap inwestycji w tym rejonie gmina przeznaczyła 1,3 mln zł.

Podczas grudniowej sesji budżetowej radni przegłosowali również wniosek, który zdejmował środki przeznaczone na obsług Konstancińskiego Roweru Miejskiego, by przeznaczyć je na budowę infrastruktury rowerowej w sąsiedztwie szkół. Po wprowadzeniu zmian, na ten cel przeznaczonych zostało 700 tys. złotych.

Ogólnie na transport i łączność Konstancin wyda w 2022 roku 23 mln zł. Tradycyjnie najwięcej pieniędzy pochłonie oświata – ponad 68 mln zł. Na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska przeznaczono 28,3 mln zł, w tym blisko 15 mln zł na gospodarkę odpadami, niemal o 5 mln zł więcej niż przed rokiem. Administracja publiczna kosztować będzie 20,3 mln zł, na pomoc społeczną samorząd zamierza wydać 10 mln zł, a bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarową – 5 mln zł. Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego  zaplanowano 6,6 mln zł, a na kulturę fizyczną – 2,9 mln zł.

Budżet po zmianach oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa zostały przyjęte przez radnych niemal jednogłośnie. „Za” było 17 z 21 obecnych na sesji rajców, przeciwko głosował jedynie Bogusław Komosa, a trzy osoby nie brały udziału w głosowaniu.

Czytaj również: Skromniejszy budżet powiatu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię