Kolejne zatrzymania

CBA zatrzymała trzy osoby pochodzenia tureckiego pod zarzutem wystawiania fikcyjnych faktur na co najmniej 160 mln zł.

 

Zatrzymania dokonali agenci z Delegatury CBA w Łodzi.

– Ustalenia śledczych wskazują, że firmy prowadzone przez zatrzymanych dziś biznesmenów wystawiły fikcyjne faktury VAT na kwotę co najmniej 160 mln zł. Przy zatrzymaniu brali udział żołnierze Żandarmerii Wojskowej – mówi Temistokles Brodowski z CBA.

Centralne Biuro Antykorupcyjne nie wyklucza, że kwoty mogą się jeszcze zwiększyć, ponieważ czynności wciąż trwają. Funkcjonariusze CBA aktualnie przeszukują mieszkania zatrzymanych, z kolei w biurach zabezpieczają dokumentację księgową.

O wzmożonych kontrolach w Wólce Kosowskiej różnych służb piszemy od jesieni zeszłego roku. W grudniu odbyła się natomiast pamiętna długotrwała kontrola służby skarbowej, kiedy wielu sprzedawców w ogóle zamknęło swoje boksy, a funkcjonariusze KAS przez miesiąc stali przy każdym wyjeździe z Wólki.

Te zatrzymania to z kolei wynik śledztwa, w którym zarzuty dotyczące m.in. udziału w latach 2014-2017 w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 38 podejrzanych: pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek.

– Grupa dokonywała przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie m.in. towarami tekstylnymi i wystawianiu nierzetelnych faktur VAT. W tej sprawie m.in. lutym br. agenci CBA zatrzymali prezesa i wiceprezesa dużej agencji pracy tymczasowej – mówi Temistokles Brodowski. – Ustalenia CBA wskazują, że zatrzymani doprowadzili do wyłudzenia zwrotu podatku wartości ponad 30 mln zł, a w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, poprzez system spółek i przelewów, „wyprali” ponad 161 milionów złotych dochodów z przestępstw.