Kolejne przetasowanie

628

Część radnych złożyła wniosek o odwołanie z funkcji przewodniczącej Rady Gminy Aleksandry Kostrzewskiej. Wygląda na to, że konstanciński samorząd ciągle jeszcze będzie się zajmował kwestiami personalnymi.

O tym, że w samorządzie szykuje się kolejna rewolucja, poinformował opozycyjny radny Krzysztof Bajkowski. Grupa 11 radnych, w tym koledzy Aleksandry Kostrzewskiej z Koalicji Obywatelskiej, złożyli 28 marca wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej oraz odwołanie Kostrzewskiej z funkcji przewodniczącej Rady Gminy. Na próżno jednak szukać uzasadnienia tej decyzji. W uzasadnieniu wniosku zapisano tylko paragrafy, które mówią o tym, jakie warunki muszą zostać spełnione formalnie, by odwołanie było skuteczne.

Zgodnie z prawem przewodniczący rady ma obowiązek zwołać taką sesję w ciągu 7 dni od złożenia wniosku. Musiałby się więc ona odbyć najpóźniej dziś. Ale się nie odbędzie.

– Sesja nadzwyczajna służy do podejmowania działania w sprawach niecierpiących zwłoki lub kluczowych dla działania gminy. Biorąc pod uwagę, że 11 kwietnia odbywa się kolejna sesja, uznałam za nieadekwatne zwołanie sesji z takiego powodu – wyjaśnia nam Aleksandra Kostrzewska. – Sesja zawsze generuje koszty i wymaga dodatkowego poświęcenia czasu przez pracowników. Jeżeli radni chcą, mogą mnie odwołać normalnym trybem na sesji. Jest to bardziej efektywny sposób – podkreśla.

Podobnego zdania jest Bajkowski. Zwraca też uwagę, że po raz kolejny samorządowcy zajmują się personalnymi rozgrywkami zamiast pracą merytoryczną.

– Bulwersujące jest to, że sytuacja się powtarza, czyli dzieje się to samo, co w grudniu. Wtedy bez żadnej merytorycznej przyczyny odwołano dwóch wiceprzewodniczących – przypomina. Pierwsza zmiana prezydium miała miejsce 18 grudnia ub.r. Był to efekt podpisania koalicyjnej umowy między KO a Konstancinem Jutra. Teraz koalicyjni radni chcą odwołania przewodniczącej (KO).

– Jest mi przykro, że radni zamiast rozmawiać o problemach naszej gminy, po raz kolejny zaburzają pracę rady. Każda kolejna osoba, która po mnie przyjdzie, będzie potrzebowała czasu, by nauczyć się tej funkcji. Sprawi to, że zajęcie się faktycznymi problemami gminy zostaje odłożone na boczny tor – podsumowuje całą sytuację.

Zmiana na stanowisku przewodniczącego Rady Gminy Konstancin-Jeziorna najprawdopodobniej nastąpi podczas sesji w dniu 11 kwietnia. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, Kostrzewską ma zastąpić Piotr Wasilewski (KO).