Kolejne działki na sprzedaż

0
3395

Gmina chce sprzedać blisko 14 ha nieruchomości po KPGO Mysiadło. Tym razem chodzi o działki leżące nieopodal szkoły.

Pod koniec maja radni wyrazili zgodę na sprzedaż najbardziej atrakcyjnej działki z należących do gminy terenów dawnego KPGO Mysiadło – liczący ponad 9,6 ha pas gruntu wzdłuż ulicy Puławskiej po zachodniej stronie. Podczas najbliższej sesji w czwartek 23 września ma zapaść decyzja w sprawie kolejnych trzech działek o numerach 246, 247 i 248, których łączna powierzchnia to ponad 13,8 ha. W tym przypadku w uchwale zaznaczono, że chodzi o sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego.

Pieniądze na inwestycje

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że decyzja o sprzedaży podyktowana jest potrzebą pozyskania środków finansowych do budżetu gminy na rok 2021 „w celu realizacji między innymi zadań inwestycyjnych”. Na te bowiem w ostatnich latach środków było niewiele i zwykle były przesuwane na kolejne lata l. Gmina wprowadza też do budżetu kolejne zadania, związane między innymi z odwodnieniem czy budową dróg. Oczywiście na razie środki ze sprzedaży nieruchomości nie są brane pod uwagę po stronie dochodów. Na działkę 1/273, którą radni zgodzili się przeznaczyć na sprzedaż pod koniec maja, dotąd nie ogłoszono przetargu. Niewykluczone, że ma to związek z koniecznością uregulowania kwestii obciążeń hipotecznych nieruchomości, o czym więcej pisaliśmy na początku czerwca.

Sklepy, kino, oceanarium

Działki, których dotyczy projekt uchwały na najbliższą sesję położone są nieopodal Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle oraz Europejskiego Centrum Tenisa, na północ od łącznika z ulicą Puławską. Jaka jest ich wartość, trudno powiedzieć. Operat szacunkowy zostanie zapewne dopiero zlecony. Grunty po drugiej stronie ul. Puławskiej, również odsunięte od głównej drogi, zostały sprzedane przez gminę w 2018 r. za cenę blisko 47 mln zł za 8 ha. Przy czym w tym terenie mpzp dopuszcza zabudowę usługową wielkopowierzchniową. W przypadku tych trzech działek położonych bliżej szkoły w Mysiadle mowa jest o terenach usługowych i zieleni urządzonej. Jeśli chodzi o handel, dopuszcza sklepy o powierzchni sprzedaży do 2000 m2, mogą tu też powstać biura, szkoły, domy opieki, garaże wielopoziomowe, siłownie, hotele, restauracje, kina a nawet oceanarium. Niedopuszczalne jest lokalizowanie magazynów, składów, czy warsztatów samochodowych. Dopuszczalna powierzchnia zabudowy działki wynosi aż 90%, wskaźnik intensywności 3,5 a wysokość 17 m, przy czym w uzasadnionych wypadkach fragmenty budynków mogą sięgać nawet 25 m wysokości.

Co dalej z CEiS?

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się z kolei pytania, kiedy zostanie dokończona budowa CEiS w Mysiadle. Ze względu na sytuację finansową i bardzo wysokie koszty budowy szkoły, dotychczas zrealizowano tylko pierwszy etap budowy. Czy po uzyskaniu środków ze sprzedaży nieruchomości w Mysiadle gmina zrealizuje kolejną część? Na razie w WPF inwestycja ta się nie pojawiła. Samorząd realizował w ostatnich latach rozbudowę szkoły w Nowej Iwicznej, budowę szkoły w Zamieniu oraz przedszkola w Wólce Kosowskiej, więc kontynuacja inwestycji, która z dużym rozmachem powstawała 10 lat temu, została odsunięta na dalszy plan.

Działki na sprzedaż, KPGO, Mysiadło, kino, Lesznowola, sklepy, oceanarium
Mieszkańcy liczą na realizację drugiego etapu budowy CEiS (wizualizacja: Biuro Studiów i Projektów Architektonicznych „Franta&Franta” )

Czytaj również: W Mysiadle rusza budowa marketu budowlanego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię