Kolejne budki dla jerzyków i jaskółek

0
197

Nowe domki dla jaskółek i jerzyków czekają na lokatorów na budynkach publicznych w gminie Piaseczno.

W ostatnich dniach pod dachem szkoły podstawowej w Głoskowie pojawiło się 20 zastępczych gniazd dla jaskółek.
– Trzymamy kciuki za powrót jaskółek i już czekamy na zapełnienie gniazd – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Oknówki gniazdowały już na terenie SP w Głoskowie, dlatego mamy nadzieję, że szybko zaakceptują nowe gniazda zamontowane specjalnie dla nich i że ich obecność tam będzie miała wymiar edukacyjny.
Budki dla oknówek na budynku szkoły w Głoskowie fot. Hanna Kułakowska-Michalak/facebook

W służbie przyrodzie i ludziom

Oknówka jest gatunkiem jaskółki, której liczebność w Europie spada ze względu na zmiany w środowisku, a tworzenie miejsc lęgowych jest jednym z najskuteczniejszych działań czynnej ochrony tego gatunku. Jest to ptak owadożerny, który odżywia się m.in. komarami i muchami.
Kolejne gniazda i budki lęgowe pojawiają się w Piasecznie do kilku lat. Część z tych działań to inicjatywa własna Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej UG Piaseczno. Inne zostały zrealizowane z inicjatywy samych mieszkańców – w ramach realizacji projektów budżetu obywatelskiego.
W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego gmina zamontowała między innymi 70 miejsc lęgowych dla jerzyków na budynkach szkół, urzędu gminy oraz Sądu Rejonowego.

Czytaj także: Imprezują, niszczą i śmiecą na przystankach w centrum miasta

budki lęgowe, budki dla ptaków, domki dla ptaków, ekologia, jerzyki, jaskółki, budżet obywatelski
Budki pojawiły się m.in. na budynku Sądu Rejonowego w Piasecznie
Jerzyk, niewielki ptak kształtem przypominający jaskółkę, to sprzymierzeniec człowieka. Potrafi zjeść w ciągu doby nawet 20 tysięcy komarów! Jego obecność jest związana z siedzibami ludzkimi, bo ptaki te swoje gniazda najczęściej zakładają w szczelinach budynków. Niestety tracą je podczas remontów, docieplania itd. Stąd pomysł na zakładanie budek lęgowych. Zwłaszcza, że jerzyki wracają do tych samych miejsc przez wiele lat. Do Polski z Afryki południowej, gdzie zimują, przylatują najczęściej na początku maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię