Kolejami Mazowieckimi za darmo

1
839

W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji Koleje Mazowieckie oferują bezpłatne przejazdy na terenie województwa.

Tradycyjnie już od 16 do 22 września będzie się odbywać Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem akcji jest zachęcanie mieszkańców miast do rezygnacji z samochodu na rzecz transportu publicznego, jazdy na rowerze czy tzw. carpoolingu, czyli wspólnych dojazdów do pracy czy szkoły. Inicjatywa powstała po to, by zwrócić uwagę na problem smogu związany z dużą liczbą samochodów w aglomeracjach miejskich. Zakorkowane ulice są bowiem drugim – po tzw. „kopciuchach” – największym źródłem zanieczyszczeń powietrza.

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest Europejski Dzień Bez Samochodu, przypadający na 22 września. Tego dnia wiele miast oferuje posiadaczom samochodów możliwość darmowego podróżowania komunikacją publiczną. Po raz pierwszy Dzień Bez Samochodu został zorganizowany w 1997 roku w Wielkiej Brytanii. Rok później podobną akcję zorganizowano we Francji. Od 2002 roku, decyzją Komisji Europejskiej, Dzień Bez Samochodu jest obchodzony w całej Unii. Później do inicjatywy dołączyły Stany Zjednoczone, Tajwan, Japonia i Chiny.

Do działań związanych z Dniem Bez Samochodu chętnie włączają się również przewoźnicy. Wśród nich znalazły się także Koleje Mazowieckie. 22 września będziemy mogli przez cały dzień podróżować pociągami KM za darmo.

– W ramach oferty podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować pociągami KM, autobusami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Szulborze Wielkie, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin – informuje przewoźnik.

Oprócz pociągów Kolei Mazowieckich, 22 września za darmo pojedziemy również autobusami ZTM oraz pociągami SKM i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Czytaj również: Więcej połączeń PKP Intercity bezpośrednio z Piaseczna

1 KOMENTARZ

  1. Prawie fajnie! Aby przejazd był bezpłatny trzeba okazać dowód rejestracyjny swojego samochodu. A jak samochód jest na żonę/męża/bank/leasing to odpada i leci mandacik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię