Kino Uciecha w nowym wydaniu

0
1296

Klimatyczne Kino Uciecha przy ulicy Księdza Zygmunta Sajny wznawia swoją działalność, ale już nie pod pieczą Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Prywatny inwestor wyposażył miejsce w najnowocześniejszy sprzęt, a grane w nim będą najnowsze premiery filmowe.

Mieszczące się obok siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Kalwarii Kino Uciecha posiada dużą historię. Powstało prawdopodobnie w 1953 roku, a jego niepowtarzalny klimat sprzyjał różnym spotkaniom pasjonatów filmu. W kinie gościli między innymi: Wiktor Zborowski, Olgierd Łukaszewicz i Ewa Bukowska. Realizowano tu różne projekty edukacyjne, a także organizowano koncerty.

W 2019 roku w kinie zorganizowano 153 seanse, w których wzięło udział 7680 widzów. W 2020 roku w ciągu trzech miesięcy frekwencja była bliska tej z połowy zeszłego roku, ale niestety w Polsce pojawił się koronawirus. Z powodu pandemii i związanymi z nią obostrzeniami stacjonarna działalność kina nieco wyhamowała. Na Placu Piechoty w Górze Kalwarii uruchomiono kino samochodowe, gdzie wyświetlano takie hity jak „Parasite” czy „Jak zostałem gangsterem”, wszystko powoli wracało do normy. W połowie września ukazała się informacja, że Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii nie będzie już zajmował się organizacją seansów filmowych.

Kino Uciecha – Reaktywacja

– Kochani Widzowie! 2 października Kino Uciecha wznawia działalność, ale już nie pod pieczą Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Kino przejęła firma Reaktywacja, która wyposażyła je w nowe nagłośnienie i projektor cyfrowy – dzięki temu w repertuarze będą dostępne same premiery. Więcej informacji znajdziecie na Kino Uciecha – Reaktywacja Góra Kalwaria – poinformowano na stronie na Facebooku zarządzanej przez miejscowy Ośrodek Kultury – Przez wiele lat nasze kino było przestrzenią spotkań i wymiany myśli. Staraliśmy się proponować Wam filmy ważne, prowokujące, aktualne, zawsze „jakieś”. Dziękujemy Wam za wszystkie wspólne seanse, dyskusje, wszystkie dobre słowa, które napędzały nas do działania. Infrastruktura kina była źródłem wielu naszych frustracji, ale wyjątkowa atmosfera Uciechy oraz wrażliwa i otwarta publiczność wynagradzały wszystkie niedogodności. Dziękujemy też wszystkim znakomitym gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie do Uciechy.

Co ważne, Ośrodek Kultury dalej będzie prowadził zajęcia teatralne i muzyczne (przenoszą się do innych siedzib), a także Dyskusyjny Klub Filmowy i edukację filmową.

– Jest nam smutno, że po kilkudziesięciu latach rozstajemy się z Sajny 14, ale cieszymy się, że Uciecha pozostaje przestrzenią dla miłośników filmu i nie podzieli losu wielu kin studyjnych zmienianych w biurowce i supermarkety. Zachęcamy Was: jeśli możecie obejrzeć premierowy tytuł w Ucieszce, nie jedźcie do Warszawy. Warto wspierać lokalne kina, szczególnie w czasie kryzysu! – dodają przedstawiciele Ośrodka Kultury.

Nowe fotele i kawiarenka

Do wspierania nowego projektu zachęca również Gmina Góra Kalwaria, zapowiadając, że zakupienie nowego sprzętu przez firmę to nie koniec zmian na lepsze.

– Wnętrze „Uciechy” zostało odświeżone, zamontowano w nim nowy projektor cyfrowy oraz system dźwięku Dolby Digital 5.1. Jednak atmosfera pozostała w nim oldskulowa. Prywatny inwestor zapewnia, że jeśli widzowie dopiszą, wkrótce wymienione zostaną fotele i powstanie kawiarenka z popcornem i nachosami. Dlatego namawiamy: zabierzcie żonę, dzieci, przyjaciół i wybierzcie się do kina. Bilety po 18 zł (normalny) i 16 zł (ulgowy) – pisze Gmina Góra Kalwaria.

Odnowione Kino Uciecha – Reaktywacja startuje w piątek 2 października. Widzowie w każdy weekend (od piątku do niedzieli) będą mogli obejrzeć największe premiery filmowe oraz hity kinowe ostatnich miesięcy. Grane będą między innymi: „Jak zostać gwiazdą”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Banksterzy” i „Trolle 2”.

Czytaj także: Czy przewodniczący złamał prawo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię