Kino? Nie tak prędko

0
3046

Kolejny etap procesu dotyczącego rozbudowy Auchan potoczył się zgodnie z oczekiwaniami okolicznych mieszkańców. Wyrok nie jest prawomocny, ale z pewnością odsuwa w czasie rozpoczęcie inwestycji.

Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została ogłoszona w ubiegłym tygodniu. WSA uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO), które jako organ II instancji utrzymało pod koniec roku decyzję środowiskową dla rozbudowy centrum handlowego Auchan w Piasecznie wydaną przez burmistrza gminy Piaseczno. Pozytywna decyzja środowiskowa jest niezbędna do podjęcia dalszych kroków zmierzających do uzyskania pozwolenia na budowę. Najbliżsi sąsiedzi inwestycji od lat przekonują, że rozbudowa w bardzo istotnym stopniu pogorszy jakość ich życia, obniży wartość nieruchomości, a także w znacznie wpłynie na środowisko przyrodnicze.

Dla tak dużej inwestycji musi być opracowany raport o oddziaływaniu na środowisko. W oparciu o przedstawiony przez Auchan raport, burmistrz Piaseczna wydał tzw. decyzję środowiskową dla budowy galerii handlowej.

– Sąd potwierdził naszą argumentację dotyczącą wadliwości sporządzonego w postępowaniu administracyjnym raportu – mówi adwokat Agnieszka Wołyniec-Ostrowska, specjalistka prawa administracyjnego, reprezentująca Stowarzyszenie Tulipanów. – Opis i uzasadnienie wariantów zawarte w raporcie muszą być realne, weryfikowalne i obrazować, że inwestor naprawdę je analizował i oceniał, ale także w sposób świadomy przedstawił do weryfikacji organów. Samo wskazanie w wariancie, że on z nazwy jest najkorzystniejszy dla środowiska, budzi wniosek, że został on wskazany w raporcie bez żadnej wnikliwej analizy i oceny. Przedstawienie wariantów w raporcie nie może być pozorne – podkreśla.

Co oznacza decyzja WSA? Sprawa ma wrócić ponownie do SKO, które albo samo przeanalizuje ją ponownie i wyda decyzję administracyjną dotyczącą decyzji środowiskowej burmistrza, albo oddeleguje sprawę do I instancji, czyli burmistrza Piaseczna.

Niewykluczone również, że Auchan zaskarży wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W chwili obecnej czekamy na wyrok z uzasadnieniem, po jego analizie zdecydujemy o ewentualnych dalszych krokach prawnych – informuje rzecznik Auchan Dorota Patejko.

O planach modernizacji swojego centrum Auchan mówi od lat. Galeria Piaseczno, wraz z najbardziej oczekiwanym przez mieszkańców Piaseczna kinem, miała powstać w 2020 roku. Spory z sąsiadami inwestycji, zwłaszcza mieszkańcami zlokalizowanej na tyłach istniejącej galerii handlowej ulicy Tulipanów, blokują ją jednak od kilku lat. Wiosną przedstawiciele Auchan przyznawali, że wariant optymistyczny zakłada oddanie do użytku galerii w 2023 r. Niewykluczone jednak, że kolejne spory prawne skutecznie wydłużą czas oczekiwania na kino i pozostałe atrakcje.