Kierowcy skontrolowani

240

W ubiegły piątek, 25 września, piaseczyńscy policjanci i strażnicy miejscy przeprowadzili kontrole prawidłowości parkowania.
Do policjantów z piaseczyńskiej drogówki ciągle docierają informacje o nieprawidłowo zaparkowanych autach, które blokują chodniki i bramy wjazdowe do prywatnych posesji. Piesi mają przez to trudności w poruszaniu się, a jezdnie zwężają się do jednego pasa. Problem zauważalny jest w całym Piasecznie.

Z tego powodu piaseczyńscy funkcjonariusze policji i straży miejskiej zarządzili kontrole parkowania w mieście.
Akcję podzielono na dwie części. Od 7.30 do 9.00 policjanci i strażnicy miejscy sprawdzali rejon ulic Kameralnej 11, Świętojańskiej 18, Zielonej 14, Orężnej i Kruczkowskiego, a także osiedle Słowicza. W godzinach popołudniowych, między 15.00 a 17.00, kontrola objęła rejon ulic Fabrycznej, Szkolnej, Kościuszki, Czajewicza, Nadarzyńskiej, Puławskiej od ulicy Okulickiego do Kościuszki.
Rzecznik policji, st. asp. Maciej Blachliński, przyznaje, że informacje na temat kontroli, które pojawiły się w mediach lokalnych, sprawiły, że kierowcy uważniej wybierali miejsca do zaparkowania.
Łącznie policjanci i strażnicy miejscy wystawili 25 mandatów karnych. 27 kierowców otrzymało wezwania do stawiennictwa w Komendzie Straży Miejskiej w Piasecznie. Założono także 3 blokady na koła.
Mieszkańcy skontrolowanych obszarów przyznają, że akcja odniosła sukces – kierowcy byli ostrożniejsi, a dotychczas pozastawiane chodniki w końcu służyły do tego, do czego zostały przeznaczone.
Przypomnijmy, że za złamanie zakazu postoju dłuższego niż minutę i zakazu zatrzymywania się grozi kara w wysokości 100 zł i 1 punktu karnego. Za parkowanie w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania grozi kara 300 zł mandatu i 1 punktu karnego. Za postawienie auta w miejscu niedozwolonym można otrzymać nawet 500 zł mandatu. Samochody uniemożliwiające ruch innym pojazdom mogą zostać odholowane na płatny parking strzeżony. Za pozostawienie auta na miejscu dla niepełnosprawnych przez kierowcę nieupoważnionego grozi nawet do 800 zł mandatu oraz 5 punktów karnych.
Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie informuje, że tego typu akcje będą powtarzane regularnie.