Kartą kuszą mieszkańców

0
759

Startuje Program „Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca”. Na razie posiadacze pojadą za darmo liniami „L”.

 

Już od 1 lutego można składać wniosek o wydanie karty. Oferta ulg i korzyści zacznie działać od 1 marca, ale nowo utworzony do obsługi systemu wydział rozpoczyna wydawanie kart wcześniej, by rozładować ewentualne kolejki.

Dlaczego warto?
W założeniach włodarzy Karta Mieszkańca ma spełnić dwa zadania – zachęcić kolejne osoby mieszkające na terenie gminy do rozliczania podatków w Piasecznie oraz zmniejszyć liczbę samochodów w mieście. Stąd pierwszą ofertą dla posiadaczy Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca są darmowe przejazdy autobusami dziesięciu lokalnych linii „L” finansowanych przez Gminę Piaseczno (L-2, L-5, L-12, L-13, L-17, L-19, L-24, L-25, L-32, L-39). Wiele pytań ze strony mieszkańców dotyczy braku na tej liście linii L-1.
– Organizatorem tej linii jest Gmina Lesznowola – wyjaśnia Kierownik Biura Promocji i Informacji UG Łukasz Wyleziński. Nie wszyscy mieszkańcy czują się zachęceni taką ofertą.
– Ja bym wolała na przykład, aby jazda 709, 710, 727 po Piasecznie (np. spod Auchan do ul. Szkolnej czy PKP) była za darmo. Na pewno więcej osób mogłaby skorzystać niż L-ki które jeżdżą po peryferiach – komentuje na facebooku Dorota Rutkowska. Na razie jednak jeśli chodzi o ZTM to Karta Mieszkańca oferuje możliwość zakodowania na niej również biletu długookresowego na przejazdy warszawską komunikacją.
– Nasze karty są już odpowiednio zakodowane przez ZTM i będzie można na nie wykupić bilet podobnie jak teraz na Warszawska Kartę Miejską – informuje Wyleziński. Kolejną opcją jest korzystanie z Biblioteki Publicznej. Karta została bowiem wyposażona w dwa systemy odczytu danych – kod kreskowy oraz chip, co umożliwi odczytywanie zawartych w niej danych w różnych systemach. Oferta korzyści dla posiadaczy Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca bowiem z pewnością będzie się rozszerzać. Nie tylko jeśli chodzi o przywileje, które zapewnią podległe Ratuszowi jednostki, ale też oferty komercyjne. Gmina zachęca firmy, punkty usługowe i sklepy z naszego terenu do włączenia swojej oferty rabatowej do programu Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca.

Dla kogo karta?
Kartę mogą otrzymać osoby, które zamieszkują na terenie gminy Piaseczno i rozliczają podatek od osób fizycznych w piaseczyńskim Urzędzie Skarbowym. Do programu należeć będą mogli również członkowie rodziny danego mieszkańca („osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące”). Dokument będzie wydawany na 2 lata. Po tym czasie możliwe będzie przedłużenie ważności karty, pod warunkiem, że wnioskujący w dalszym ciągu spełniać będzie warunki niezbędne do jej wydania.

Jak ją zdobyć?
Zainteresowani Piaseczyńską Kartą Mieszkańca powinni złożyć wniosek o jej wydanie na stronie internetowej: www.karta.piaseczno.eu lub osobiście w siedzibie Referatu Obsługi Karty Mieszkańca przy ul. Puławskiej 5. W obu wypadkach niezbędne jest zdjęcie i skan pierwszej strony zeznania podatkowego. W Referacie przy ul. Puławskiej 5 istnieje możliwość wykonania zdjęcia „na miejscu”, a gotową kartę będzie można odebrać „na poczekaniu”. Papierowe wnioski można również złożyć w UG przy ul. Kościuszki 5
– Mamy nadzieję, że zaproponowany przez nas program przypadnie do gustu mieszkańcom i będą z niego chętnie korzystać. Chcemy, aby jedna karta niosła za sobą wiele korzyści dla mieszkańców i dla gminy – wyjaśnia Burmistrz Zdzisław Lis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię