Jedynie 0,77 proc. osób zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

0
775

Wśród zakażonych SARS-CoV-2 zdecydowana większość to osoby niezaszczepione. Pacjenci zaszczepieni pełną dawką chorobę przechodzą lżej, rzadziej są hospitalizowani a umierają głównie ci obciążeni wieloma innymi chorobami.

Jak poinformowało pod koniec ubiegłego tygodnia Ministerstwo Zdrowia, obecnie mamy najprawdopodobniej do czynienie ze szczytem czwartej fali zachorowań na COVID-19.

– Jeżeli do połowy grudnia nie będzie wyraźnego spadku zakażeń, możliwe jest wprowadzenie restrykcji – zapowiedział minister Adam Niedzielski. Rząd prognozuje, że szczyt zachorowań powinien przypaść w bieżącym lub kolejnym tygodniu, a następnie liczba nowych przypadków powinna stopniowo maleć. Jeśli jednak scenariusz będzie mniej optymistyczny, ze względu na ryzyko niewydolności służby zdrowia miałyby zostać wprowadzone jakieś niesprecyzowane jeszcze ograniczenia.

Zaszczepieni chorują stosunkowo rzadko

Resort zdrowia podkreśla, że szczepionki spełniają swoją rolę, mimo, że obserwujemy obecnie zakażenia również wśród osób zaszczepionych pełną dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Ze statystyk wynika, że zaledwie 0,77 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych.

– A wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 4,5 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie są związane ze szczepieniem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. – Od 27 stycznia, czyli rozpoczęcia podawania drugiej dawki szczepionki, do dziś w granicach 3 proc. osób nie poradziło sobie po pełnym zaszczepieniu przeciw COVID-19 – przekazał rzecznik ministerstwa Wojciech Adrusiewicz. Podkreślił, że były to głównie osoby z wielochorobowością. – Jeżeli obserwujemy, co dzieje się w szpitalach, to o ile trafiają do nich osoby w lżejszym stanie po pełnym zaszczepieniu, to pod respiratorami jest 4-5 proc. zaszczepionych dwiema dawkami. Pozostali to niezaszczepieni – dodał Adrusiewicz.

Resort zdrowia podał, że od początku rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce zmarło 44 347 osób. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosi 1996. Od rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 1 813 690 osób.

Wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki zanotowano 156 238 przypadków zakażeń. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 219 201 osób.

(Dane liczbowe za PAP z piątku 19 listopada 2021 r.)

Czytaj również: Oferował fałszywe szczepionki i testy na koronawirusa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię