Jak działają oszuści? Posłuchajcie nagrania

0
423

Policjanci z Piaseczna publikują nagranie rozmowy z oszustem internetowym, który podszywając się pod pracownika banku, wymusza zainstalowanie aplikacji tzw. zdalnego pulpitu. 

Funkcjonariusze opublikowali rozmowę oszusta z 26-letnią mieszkanką Piaseczna. Mężczyzna przedstawił się jako pracownik banku oraz wyraził zaniepokojenie, jak słychać na nagraniu, wykrytą przez bank podejrzaną transakcją na koncie kobiety. Mężczyzna instruuje kobietę i przekonuje, że za chwilę połączy ją z działem technicznym. Rzekomy pracownik banku chcę pomóc kobiecie „zapobiec” niechcianej transakcji.

Jednak by to zrobić, przekazuje jej nazwę aplikacji, którą koniecznie musi zainstalować. Okazuje się, że jest to znana, darmowa aplikacja tzw. zdalnego pulpitu.

Jeśli zainstalujemy taką aplikację i podamy specjalny kod drugiej osobie, który jej zazwyczaj generowany podczas otwierania aplikacji, wówczas przestępca widzi wszystko, co robimy na smartfonie czy komputerze. Otrzymuje również pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym.

W tym przypadku mieszkanka Piaseczna nie dała się oszukać i sama ostrzega dziś innych przed oszustami wymuszającymi instalację aplikacji.

Funkcjonariusze przypominają, by w podobnej sytuacji natychmiast się rozłączyć i osobiści skontaktować się ze swoim bankiem. Prezentowane nagranie niech będzie ostrzeżeniem.

Czytaj również: Policja zatrzymała obywatela Białorusi poszukiwanego listem gończym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię