Jadłodzielnia już za miesiąc

901

Trwa nabór projektów w ramach piaseczyńskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Gmina realizuje ostatnie zadania z 2018 roku oraz zadania wybrane przez mieszkańców na rok bieżący.

W gminie Piaseczno trwa właśnie trzecia edycja budżetu partycypacyjnego. Wnioski można składać do 31 maja. Na pewno warto to zrobić. Urzędnicy pomagają w przygotowaniu wniosku czy jego wycenie. Budżet obywatelski daje szansę na realizację różnych zadań, które mogłyby być trudne do wyegzekwowania inną drogą. Małe, lokalne projekty czy inicjatywy, które teoretycznie mają służyć wąskiej grupie mieszkańców, musiałyby zyskać przychylność urzędników czy szerszego grona radnych. W BO wystarczy, że nasz pomysł spodoba się wystarczająco dużej grupie głosujących. Efekty oddolnych inicjatyw możemy już oglądać w naszych parkach czy na ulicach. Większość zadań z 2018 roku został już zrealizowana, część z nich z różnych względów został przesunięta na rok bieżący. Na dokończenie czeka budowa toru off-roadowego dla modeli. Na etapie przygotowań jest wyniesienie przejść dla pieszych w ul. Powstańców Warszawy i zasadzenie klonów na Rynku. Przetarg na postawienie kamery monitoringu na osiedlu przy ul. Kusocińskiego czeka na rozstrzygnięcie.

Jednym z pierwszych zadań z BO na 2019, które zostanie zrealizowane, jest Jadłodzielnia. Opiekę nad tym projektem sprawuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Urzędnicy podjęli decyzję, że piaseczyńska Jadłodzielnia powinna funkcjonować nie tylko w miejscu zlokalizowanym w centrum miasta, ale również powinna być dobrze zabezpieczona.

– Lodówka i regał staną w pomieszczeniu, które zapewni dobre i bezpieczne warunki przechowywania żywności niezależnie od warunków atmosferycznych – mówi Wioletta Urban z MGOPS w Piasecznie. – Pomieszczenie w przybudówce adaptowanego właśnie na potrzeby Urzędu Gminy budynku przy ul. Warszawskiej 1 będzie też zamykane na noc – zaznacza. Nad Jadłodzielnią czuwać będzie też pracownik MGOPS. Chodzi o sprawdzanie, czy produkty są prawidłowo przechowywane, spełniają warunki regulaminu i nie są przeterminowane. Otwarcie piaseczyńskiego punktu dzielenia się żywnością planowane jest pod koniec czerwca.