In vitro dla 440 par

0
273

Zarząd Województwa Mazowieckiego zwiększa dostępność usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności. Zatwierdził wybór trzech wykonawców, którzy będą realizować program in vitro. Ze wsparcia skorzysta około 440 par. W budżecie Mazowsza zaplanowano na ten cel prawie 6,7 milionów złotych.

Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Mazowsza będzie realizowany przez samorząd Województwa Mazowieckiego przez trzy lata (2019-2022). Wybrano do tego zadania trzech wykonawców. Dwóch z Warszawy – Medi Partner Sp. z o.o. i Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. oraz jednego z Płocka – Gravida Sp. z o.o.

Program jest kierowany do par mieszkających na terenie województwa mazowieckiego od co najmniej 12 miesięcy w chwili aplikowania do programu. Po za tym osoby chcące wziąć udział w programie muszą mieć powyżej 20 lat oraz stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną przyczynę niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego. Nie określono górnej granicy wieku kobiet aplikujących do programu. O zakwalifikowaniu do programu będzie ostatecznie decydował lekarz w oparciu o wskazania medyczne.

W budżecie samorządu zarezerwowano blisko 6,7 miliona złotych. Pozwoli to przeprowadzić 1322 procedury zapłodnienia pozaustrojowego dla około 440 par, przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego. Przewidywana wysokość dofinansowania dla każdej z par będzie się wahać w przedziale 5,2-15,6 tys. zł. Dodatkowo każdej uczestniczce programu przed leczeniem gonadotoksycznym zostanie zrefundowana procedura mrożenia komórek jajowych, maksymalnie do kwoty 2,8 tys. zł.