Hybrydą do Konstancina

0
286

Pierwsze hybrydowe autobusy komunikacji miejskiej pojawiły się w ubiegłym tygodniu na ulicach Konstancina-Jeziorny.

 

Zgodnie z kontraktem zawartym między Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie a spółką Mobilis, na stołeczne ulice wyruszyła przed kilkoma dniami flota licząca 61 autobusów hybrydowych. Pojawią się one między innymi na trasie linii 139 kursującej od Metra Wilanowska do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, współfinansowanej przez gminę Konstancin-Jeziorna. To pierwszy krok w zapowiadanym przez władze gminy procesie przechodzenia na bardziej ekologiczną komunikację. Napęd hybrydowy ma docelowo zostać zastąpiony elektrycznym. Wszystko to w trosce o jakość powietrza w jedynym na Mazowszu uzdrowisku.

Tabor, który będzie obsługiwał linię 139, to liczące 12 metrów długości autobusy MAN Lion’s City Hybrid z napędem hybrydowym, wyprodukowane w fabryce MAN Bus w Starachowicach. W takim autobusie podstawowym napędem jest silnik elektryczny, a spalinowy zasila generator wytwarzający prąd i włącza się tylko wówczas, gdy brakuje energii elektrycznej z akumulatorów.  Wszystkie autobusy są niskopodłogowe i klimatyzowane. Zostały też wyposażone w nowoczesne urządzenia: biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany LCD z informacją pasażerską, systemy lokalizacyjne i liczenia pasażerów oraz monitoring.

Hybrydami pojedziemy jednak tylko w dni powszednie. Jak wyjaśnia nam Michał Grobelny z Biura Prasowego ZTM w Warszawie, w weekendy liczba pasażerów na tej linii jest większa, dlatego muszą ją obsługiwać większe autobusy starszego typu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię