Granitowe krzyże dla żołnierzy

0
503

W wakacje zostaną wymienione krzyże na Mogile Żołnierzy Polskich na cmentarzu parafialnym w Górze Kalwarii. Remont kwatery żołnierskiej sfinansuje Wojewoda Mazowiecki.

Urząd Gminy złożył w zeszłym roku wniosek do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego  o przeznaczenie środków finansowych na remont kwatery żołnierskiej na cmentarzu parafialnym. Wojewoda mazowiecki przyznał gminie na ten cel 35 tysięcy złotych dotacji.

– Za te pieniądze wymienimy wszystkie betonowe krzyże, które co kilka lat wymagały malowania. Nowe krzyże będą wykonane z jasnego granitu – mówi Piotr Chmielewski, rzecznik burmistrza Góry Kalwarii. – Chcemy przeprowadzić konieczne prace do końca sierpnia.

W mogile pochowani są żołnierze Wojska Polskiego, którzy zginęli w Górze Kalwarii i okolicach w czasie II wojny światowej. Polegli żołnierze zostali pogrzebani w specjalnie wydzielonej kwaterze o powierzchni 0,2 hektara w południowej części cmentarza parafialnego. W tym miejscu ustawione jest 37 ponumerowanych białych krzyży bez tablic. W centralnym punkcie kwatery znajduje się duży granitowy krzyż. Nieznane są ani liczba spoczywających tam żołnierzy, ani ich nazwiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię