Wyniki sekcji nie są jednoznaczne

0
312

Wyniki sekcji martwych gołębi znalezionych w Górze Kalwarii nie są jednoznaczne. Jedną z możliwych przyczyn śmierci ptaków jest huk wystrzału, na przykład petardy.

Ponad dwadzieścia martwych ptaków zostało znalezionych w okolicy jednej z kamienic przy Rynku w Górze Kalwarii w niedzielny wieczór 5 stycznia. Zabezpieczone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii ptaki zostały poddane sekcji oraz badaniu w kierunku zakażenia wirusem grypy ptaków. Są już wyniki obu badań, ale ich rezultat nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, co było bezpośrednią przyczyną śmierci gołębi. Sekcji zostały poddane dwa ptaki.

– Uszkodzenia wewnętrzne jednego z ptaków wskazują na to, że mogły powstać w wyniku silnego stresu. Jedną z możliwych przyczyn jest gwałtowny huk, np. wystrzał petardy – mówi Małgorzata Bruczyńska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie. – Gołębie wprawdzie nie są przesadnie wrażliwe na odgłosy fajerwerków, ale gdyby petarda została rzucona tuż obok zwierząt, do urazu prowadzącego do śmierci mogłoby dojść – wyjaśnia. – Nigdzie nie powiedziałam, że to uraz pochodzący jeszcze z nocy sylwestrowej – podkreśla. – Warto pamiętać o tym, że odpalanie petard odbywa się również kilka dni przed i po Nowym Roku.

Sekcja drugiego ptaka sugeruje z kolei podtrucie zwierzęcia. Przy czym nie można jednoznacznie stwierdzić co było przyczyną takiego obrazu anatomopatologicznego.

– W takim wypadku nie wykonujemy badań toksykologicznych – informuje Małgorzata Bruczyńska. – To mogło być zanieczyszczone ziarno czy spleśniały chleb i niekoniecznie chodzi o działania celowe – zaznacza. – Pozostałe ptaki nadal są zabezpieczone i jeśli np. policja uzna za stosowne rozszerzyć badania, istnieje taka możliwość.

Najważniejsze są wyniki badań w kierunku obecności materiału genetycznego wirusa grypy ptaków. Zakażenie wirusem jako przyczynę śmierci gołębi wykluczył zarówno lekarz weterynarii, specjalista chorób drobiu i ptaków ozdobnych, robiący sekcję w Górze Kalwarii, jak i Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.