Gminy dobre do życia

3
791

Jeśli chodzi o powiat piaseczyński, najlepiej żyje się w gminie Lesznowola. Tak wynika z ogólnopolskiego rankingu Serwisu Samorządowego PAP „Gmina dobra do życia”. Lesznowola uplasowała się w nim na 6. pozycji. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze Piaseczno.

Ranking Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej „Gmina dobra do życia” powstał po raz pierwszy. Wyniki badań opracowanych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk zostały opublikowane 4 listopada.

W ogólnej klasyfikacji Lesznowola znalazła się na szóstym, a Piaseczno na dziesiątym miejscu. Na 48. miejscu uplasował się Tarczyn, Konstancin-Jeziorna zajął 57. lokatę, Prażmów – 133., a Góra Kalwaria 134. miejsce wśród 2477 gmin w Polsce.

W kategorii „Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu” Lesznowola zajęła 5., a Piaseczno 9. miejsce. W rankingu opracowanym przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk powstał na podstawie 48 wskaźników z 10 obszarów życia: środowisko naturalne; rozwój demograficzny; rozwój społeczno-ekonomiczny i dobrobyt; rynek pracy; warunki mieszkaniowe; infrastruktura osadnicza i ład przestrzenny; zdrowie i bezpieczeństwo; dostępność i jakość usług; dziedzictwo, kultura i rekreacja oraz spójność społeczna.

Honorowy patronat nad Rankingiem objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.

Czytaj również:

3 KOMENTARZE

  1. Lesznowola tak wysoko? Ani jednej szkoły średniej, szpitala czy publicznej przychodni. Ani jednego publicznego żłobka. Samoloty nad głowami, tiry i ciężarówki na drogach, brak ścieżek rowerowych. Bardzo wysokie stawki za wodę, ścieki i śmieci. To są dobre warunki do życia?

    • To i tak dobrze! W Lesznowoli nie ma się nawet co zamykać. To sypialnia dla pracujących w Warszawie i tyle. Nic się nie dzieje,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię