Gmina projektuje szkołę w Julianowie. Powstaną też nowe drogi

0
799

Niebawem rozpocznie się projektowanie szkoły w Julianowie. Gmina planuje też nowy układ drogowy w okolicy. Nie wszystkie pomysły podobają się mieszkańcom.

Magistrat otworzył oferty w przetargu na projekt nowej szkoły w Julianowie. Gotowość zaprojektowania nowej placówki dla intensywnie rozwijającego się obszaru gminy zgłosiło czterech wykonawców. Prawdopodobnie przetarg uda się bez problemu rozstrzygnąć, ponieważ trzy oferty opiewają na kwotę znacznie niższą od zaplanowanego na 1,2 mln złotych budżetu na to zadanie, a jedna przekracza go w niewielkim stopniu.

Gotowy projekt wraz z pozwoleniem na budowę wykonawca ma dostarczyć w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy. W przyszłym roku gmina mogłaby więc już ogłosić przetarg na budowę szkoły. Niewątpliwie będzie to kolejna najdroższa inwestycja oświatowa piaseczyńskiego samorządu po budowie CEM. W Wieloletniej Prognozie Finansowej radni przeznaczyli na budowę szkoły w Julianowie wraz z zagospodarowaniem terenu 43,3 mln złotych, z czego większość ma zostać wydana w latach 2024-2025. Dodatkowe środki w kwocie 6,3 mln zł zostały przeznaczone na obsługę komunikacyjną szkoły. W większości drogi mają być budowane w latach 2023-2024, ale wcześniej gmina planuje z kolei dokończyć przebudowę ulicy Urbanistów. Zmiany układu drogowego mają też objąć mniejsze uliczki na terenie Chyliczek. Część tych planów, wiążąca się z przejęciem działek mieszkańców i zamianą funkcjonujących praktycznie jak wewnętrzne drogi uliczek w znacznie szersze utwardzone drogi, nie została przyjęta entuzjastycznie. Jak zapewnia wiceburmistrz Robert Widz gmina część uwag mieszkańców uwzględniła. Nadal jednak część mieszkańców nie zgadza się na budowę nowej drogi przez Chyliczki. Punktem spornym pozostaje też kwestia budowy ronda na styku ul. Zimowej z projektowaną drogą prowadzącą aż od ul. Budowlanej. Zdaniem mieszkańców rondo w tym miejscu nie jest potrzebne.

– Zbyt głęboko ingeruje w działki, a także jest zupełnie zbędnym komunikacyjnie rozwiązaniem w sytuacji, gdy będzie łączyć uliczki o niewielkim natężeniu ruchu – napisali przedstawiciele stowarzyszenia Chyliczki Plus. – Oczekujemy likwidacji ronda i wybudowania skrzyżowania na wzniesieniu tak, jak ma to miejsce w pozostałych częściach nowoprojektowanej drogi.

Czytaj także: Zabierz podatek ze sobą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię