Giełda pracy w nowym miejscu

525

Im bliżej rozpoczęcia roku szkolnego, tym częściej mieszkańcy pytają, co gmina zamierza zrobić z tłumami czekających na pracę obywateli Ukrainy, stojącymi przy ul. Jana Pawła II.

Od dawna mówiło się, że kiedy zostanie wybudowany CEM i ulicą Jana Pawła II do nowej szkoły będą chodzić uczniowie, trzeba będzie rozwiązać problem stojących rano w okolicy pracowników najemnych. Miejsce to znane jest od kilkunastu lat jako swoista giełda pracy. Początkowo kandydaci do pracy stawali głównie przy Starej Mleczarni, ale z czasem ich liczba rosła, ustalili swoje własne wewnętrzne zasady, kto gdzie powinien stać i czekać na swoją okazję. Wcześnie rano w okolicach przystanku autobusowego stoi zwykle kilkadziesiąt osób. Część mieszkańców Piaseczna zwraca uwagę, że osoby te nie są agresywne, hałaśliwe czy wulgarne, a na pracę czekają w godzinach porannych, więc w gruncie rzeczy nie stanowią zagrożenia dla dzieci. Część jednak najchętniej pozbyłaby się ich skutecznie z krajobrazu miasta. Władze gminy chcą znaleźć rozwiązanie pośrednie.

Problem miał się sam rozwiązać, kiedy rozpocznie się przebudowa skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Dworcowej. W związku z tym fragment, na którym teraz stoją robotnicy, zostanie wyłączony z ruchu, więc naturalnym byłoby szukanie innego miejsca, w które mogą dojechać potencjalni pracodawcy. W związku z tym, że prace budowlane przy przebudowie skrzyżowania ruszą najwcześniej w połowie września, próby przekonania czekających na pracę (głównie są to obywatele Ukrainy) zaczną się wcześniej.

– Przygotowujemy miejsce obok targowiska, od strony ulicy Nadarzyńskiej – informuje burmistrz Daniel Putkiewicz. – Nie jest może specjalnie duże i atrakcyjne, ale to właśnie ul. Nadarzyńską będzie poprowadzony objazd zamkniętego skrzyżowania. Poza tym można tam łatwo zawrócić samochodem – zaznacza. W wyznaczonym miejscu mają się pojawić ławki i przenośna toaleta. W tej chwili Biuro Promocji UG przygotowuje ulotki (po polsku i ukraińsku), zachęcające pracowników do przeniesienia się we wskazane miejsce. Mają trafić na „giełdę pracy” jeszcze przed końcem wakacji.

– Poza tym będziemy wnioskować do powiatu o wybudowanie wzdłuż ulicy Jana Pawła II ścieżki rowerowej i w przyszłości po prostu nie będzie możliwości zatrzymywania samochodów w miejscu, w którym obecnie gromadzą się osoby czekające na pracę – dodaje burmistrz Putkiewicz.