Flaga Mazowsza dla wszystkich

0
278

Radni sejmiku wojewódzkiego zmienili przepisy dotyczące wykorzystywania flagi województwa. Teraz jej wizerunek mogą wykorzystywać wszyscy mieszkańcy regionu. Może ona zagościć przed domem, w miejscu pracy i nauki czy zostać użyta w celach promocyjnych.

Większość z nas zna herb miasta czy gminy, ich barwy czy symbolikę. Kiedy jednak przychodzi do symboli wojewódzkich, okazuje się, że mało kto jest z nimi zaznajomiony. Flaga województwa jest bodaj najmniej znanym spośród symboli narodowych czy regionalnych. Trudno się dziwić – wizerunek białego orła na czerwonym tle kojarzy nam się bardziej z godłem Polski niż z symbolem Mazowsza. Tymczasem właśnie tak prezentuje się nasza flaga: prostokątny płat tkaniny w kolorze czerwonym, o stosunku szerokości do długości wynoszącym 5:8, z umieszczonym po lewej wizerunkiem orła srebrnego (białego) o dziobie i szponach złotych. – Estetyka flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne – czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

Teraz władze województwa postanowiły wziąć się za popularyzację mazowieckich symboli. Podczas ostatniej sesji sejmiku zmieniono przepisy dotyczące wykorzystania flagi. Będzie mogła ona być  wykorzystywana w celach identyfikacyjnych i promocyjnych. Po uzyskaniu zgody zarządu województwa, może też znaleźć się na przedmiotach przeznaczonych do handlu.

Czytaj także: Wpadli w nielegalnej wytwórni papierosów [FILM]

Flaga to symbol, który powinien jednoczyć – zaznacza marszałek Adam Struzik. – Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Flaga województwa mazowieckiego to flaga nam najbliższa. Pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając ją przed domem, w miejscu pracy i nauki. Od teraz flaga będzie mogła nam towarzyszyć na co dzień –podkreśla. W podobnym tonie podjętą przez radnych sejmiku decyzję komentuje Krzysztof Skolimowski, przewodniczący komisji edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego Mazowsza. – Nasze działania są krokiem w kierunku integracji i identyfikacji mieszkańców ze swoim regionem. Chcemy, aby wszyscy Mazowszanie, jako wspólnota mazowiecka czuli więź, dlatego bardzo się cieszę z przyjęcia tej uchwały – dodaje.

Władze Mazowsza liczą, że udostępnienie flagi do powszechnego użytku zwiększy jej rozpoznawalność i pomoże w promocji województwa.

– Zachęcam więc do jej eksponowania i wywieszania. To piękny symbol silnego województwa i nas wszystkich – mieszkańców Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię