Fala przeszła przez powiat

0
202

Fala kulminacyjna na Wiśle minęła Górę Kalwarię i Konstancin-Jeziornę. Mimo iż w innych powiatach doszło do podtopień, na naszym terenie Wisła nie przekroczyła stanu alarmowego.

Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle przy wodowskazach w Gusinie (gmina Sobienie-Jeziory) oraz Warszawie Nadwilanówce (część dzielnicy Wilanów) nastąpiła we wtorek.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w poniedziałek smsowy alert do zagrożonych powiatów, w tym do piaseczyńskiego.

Wisła przekroczyła w powiecie stan ostrzegawczy

Piaseczyńskie WOPR cały czas monitorowało stan wody. W powiecie piaseczyńskim nie ma bowiem wodowskazu.

Chociaż w Puławach stan alarmowy został przekroczony, u nas Wisła przekroczyła jedynie stan ostrzegawczy. Wisła w rejonie Warszawy znajduje się w strefie stanów wysokich, alarmowy poziom w Nadwilanówce to aż 800 cm. W Gusinie natomiast jest to 420 cm.

W Górze Kalwarii w poniedziałek ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

– W czasie posiedzenia sztabu kryzysowego ustalono, że strażacy ochotnicy będą patrolować newralgiczne odcinki wału. Uruchomiony został też całodobowy alarmowy numer telefonu: 22 736 38 26 – informował Urząd Gminy. – W urzędzie odbyło się również spotkanie z sołtysami wsi położonych nad Wisłą. Ponadto przedstawiciele gminy na czele z wiceburmistrz Danutą Rechnią przeprowadzili wizję w terenie.

W Konstancinie-Jeziornie zwołano posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Z powodu wysokiej wody i nadciągającej fali wezbraniowej prom Gassy – Karczew nie kursuje od piątku 24 maja.

Stan pogotowia powodziowego wprowadzony został także na terenie gminy Piaseczno (odwołany został we wtorek po południu).

Woda w Górze Kalwarii doszła we wtorek rano do wału przeciwpowodziowego, zalane były tamy w Brzuminie i Gassach.

Warto przypomnieć, że w sytuacjach stanu ostrzegawczego niewskazane jest zbliżanie się do rzek. Pływanie w Wiśle zawsze może skończyć się źle, a przy nadciągającej fali kulminacyjnej nurt jest wyjątkowo silny.