Estetycznie i ekologicznie – rewitalizacja skweru w Józefosławiu

0
1143

Ruszają prace na skwerze obok Klubu Kultury w Józefosławiu. Nowocześnie zagospodarowana przestrzeń ma służyć organizacji przedsięwzięć kulturalnych, ale i być miejscem relaksu.

Gmina przygotowuje kolejny teren publiczny w Józefosławiu. Na ok. 850 m2 powierzchni obok Klubu Kultury w Józefosławiu w najbliższych miesiącach pojawi się między innymi scena, ogród deszczowy czy plac zabaw dla najmłodszych.

– Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji nowoczesny teren, pełniący funkcje zgodne z działalnością Biblioteki i Klubu Kultury w Józefosławiu – podkreśla burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. – Powstanie przestrzeń publiczna wysokiej jakości, wielofunkcyjna, z dobrze zaprojektowanym każdym detalem np. podświetleniem drzew, budką bookcrossing czy elementami małej architektury.

Kultura, relaks, integracja

Zagospodarowanie terenu ma służyć działaniom o charakterze kulturalno-rozrywkowym, ale też integracji społecznej. W sąsiedztwie liczącej ponad 50 m2 sceny powstanie trawnik, na którym ustawiane będą przenośne leżaki (8 sztuk) i stacjonarne hamaki (2 sztuki).
Teren edukacyjno-wypoczynkowy stanowić będzie zaś „zieloną salę wykładową” z altaną, trejażowymi konstrukcjami drewnianymi, siedziskami oraz stolikami do gier planszowych – wylicza gmina. – Strefy do wypoczynku, opalania i zabawy wyznaczone są w postaci podestów z drewna w częściowym połączeniu z tarasem kawiarnianym, a częściowo z terenem wspinaczkowym i do zabaw. Nie zabraknie tu obszaru do wspinania i ćwiczeń ruchowych o nawierzchni bezpiecznej z mat przerostowych, z urządzeniem do wspinania, trampoliną i bujakami dla najmłodszych.

Czytaj także: Koszyczki ratunkowe również w Centrum Kultury

Proekologiczne rozwiązania

Estetyka i funkcjonalność tego miejsca, to jednak nie wszystko. Projekt obejmuje też nowoczesne rozwiązania proekologiczne. W najniżej położonym miejscu powstanie ogród deszczowy, czyli zagłębienie do gromadzenia wody z nawalnych opadów. Do podlewania zieleni wykorzystany zostanie też podziemny zbiornik na wody deszczowe. Do istniejących żywopłotów zostaną dosadzone nowe drzewa i krzewy. Zieleń na skwerze ma pełnić rolę ozdobną, izolacyjną oraz ochronną (drzewa mają ocienić teren) jak również retencjonującą wodę.

– Posadzone zostaną ozdobne rabaty bylinowo-trawiaste z krzewami od strony ul. Cyraneczki (rów Jeziorki). Zostaną wprowadzone na teren również pnącza na konstrukcje altany i pergoli przy scenie. Dobór gatunków harmonizować będzie z elementami małej architektury – informuje gmina. – Pojawią się trawniki, które będą pełniły również funkcję terenu zabaw dla dzieci i jednocześnie widowni.

Prace powinny się zakończyć we wrześniu. Za rewitalizację skweru gmina zapłaci 876 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię