Ekspresowo do metra

0
794

Oficjalnie – zapowiadają się ogromne zmiany w komunikacji miejskiej.

 

Od nowego roku, w związku z planowanym otwarciem ulic Korbońskiego oraz Rosnowskiego, które połączą Wilanów z Ursynowem, autobusy przejeżdżające przez Konstancin-Jeziornę w kierunku Warszawy będą kursowały na innej trasie. Dzięki tym zmianom znacząco skróci się czas dojazdu do metra. O szczegółach możemy dowiedzieć się więcej z odpowiedzi Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie na pisma radnego Konstancina-Jeziorny Tomasza Nowickiego.

Kabaty zamiast Wilanowskiej

– W naszej ocenie linie dowożące z rejonów najdalej położonych od granic Warszawy (710, 724, 742) powinny być skomunikowane z najbliższą stacją metra, tj. ze stacją Metra Kabaty. W tym kontekście wiązkę w/w linii należy traktować jako wspólną ofertę, dlatego dzięki odpowiednio dopasowanej koordynacji odjazdów, planowana częstotliwość kursowania na wspólnym odcinku tras wyniesie 10 minut w godzinach szczytu komunikacyjnego, a w dni wolne od pracy 20 minut, dzięki czemu ulegnie skróceniu rzeczywisty czas oczekiwania na autobus – czytamy w piśmie ZTM.

Przypomnijmy, że dwie pierwsze linie kursują obecnie do Metra Wilanowska, a 742 zatrzymuje się na pętli w Wilanowie. Pojawia się pytanie, co z pasażerami, którzy dojeżdżają do Wilanowa i Dolnego Mokotowa. Prawdopodobnie dalej będzie tamtędy jeździć linia 700, a także autobus mający mieć pętlę na Grapie.

– Mając na uwadze konieczność zapewnienia jednocześnie stabilnej oferty przewozowej w relacji Konstancin-Jeziorna – Wilanów, jak również deklaracje gminy Konstancin-Jeziorna w zakresie ustanowienia nowej pętli autobusowej w rejonie Os. Grapa, pracujemy obecnie nad odpowiednim zapewnieniem przesiadek dla pasażerów jadących z Konstancina-Jeziorny w kierunku Wilanowa i Dolnego Mokotowa w powiązaniu z układem komunikacyjnym dzielnicy Wilanów – poinformował radnego Zastępca Dyrektora ZTM Katarzyna Strzegowska.

Ważny aspekt będą stanowić konsultacje społeczne, które mogą pomóc w przeprowadzeniu zmian tak, by każdemu one odpowiadały.

– Na posiedzeniu komisji doraźnej w dniu 19.10. br. skierowaliśmy do burmistrza wniosek ws. zorganizowania spotkania z Zarządem Transportu Miejskiego ws. podjęcia konsultacji społecznych. Czekamy na decyzję – mówi radny Tomasz Nowicki.

Analizują I strefę

Poza zmianami w kursowaniu autobusów, ZTM odniósł się również do kwestii objęcia terenu gminy Konstancin-Jeziorna I strefą biletową. Jak na razie pozostaje czekać.

– Zarząd Transportu Miejskiego prowadzi szczegółowe analizy ekonomiczne funkcjonowania I strefy biletowej po jej ubiegłorocznym rozszerzeniu o teren miasta Marki. Gmina Konstancin-Jeziorna jest jedną z kilku gmin, które wystąpiły niedawno do ZTM o możliwość wytyczenia na całym obszarze lub wybranej części miasta I strefy biletowej. Mając na uwadze systemowy charakter ewentualnych modyfikacji zasięgu stref biletowych, jak również wspomniane uwarunkowania ekonomiczne, ZTM po zakończeniu w/w analiz podejmie z władzami poszczególnych samorządów rozmowy o ewentualnym wprowadzeniu na ich teren I strefy biletowej – wyjaśnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię