Eksperci ocenią stan Ratusza

0
319

Gmina wykonała pierwszy krok w kierunku remontu zabytkowego Ratusza. Budynek zostanie poddany szczegółowej ekspertyzie.

Jak informowaliśmy przed miesiącem, piaseczyński magistrat chce wyremontować stojący przy pl. Piłsudskiego Ratusz. W blisko 200-letnim budynku pęka elewacja, a w piwnicach i na parterze pojawia się wilgoć. Kolejnym problemem jest brak przewiewu – w Ratuszu mieści się sala ślubów, w której latem panują upał i duchota.

W ramach remontu gmina chciałaby więc naprawić i zabezpieczyć ściany budynku, osuszyć dolne kondygnacje, a także wykonać naprawy blacharskie i odnowić balkon na piętrze. Jeśli będzie to możliwe, w sali ślubów pojawi się także klimatyzacja. Ostateczny zakres prac będzie jednak zależał od decyzji konserwatora. Magistrat zwrócił się do MWKZ o wydanie zaleceń dotyczących remontu, który nakazał wykonanie ekspertyzy.

Wiemy już, kto zajmie się analizą stanu budynku. W ogłoszonym na początku września zapytaniu najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum, w którego skład wchodzi firma Polscy Konserwatorzy Zabytków Barański i Wspólnicy. Ta spółka jest już znana w Piasecznie – to właśnie prof. Barański prowadził badania w Poniatówce.

W ramach umowy konsorcjum sporządzi m.in. analizę stratygraficzną, która pozwoli ustalić kolor tynku, jakim pierwotnie pokryte były ściany Ratusza. Prace obejmą także badania elementów konstrukcyjnych budynku – ścian, stropów, więźby dachowej czy schodów. Częściowo zostaną również odsłonięte fundamenty, co ma pozwolić ustalić przyczyny pojawiania się wilgoci.

Ile czasu potrwa renowacja Ratusza i jak będzie się prezentował budynek po zakończeniu prac? Wszystko będzie zależało od wyników badań i decyzji konserwatora. Wykonanie ekspertyz ma potrwać ok. 4 miesięcy, następnie dokumentacja trafi do MWKZ, który z kolei przekaże wytyczne do projektu. Szczegóły poznamy więc najwcześniej wiosną przyszłego roku.

Czytaj również: Rusza rozszerzona Strefa Płatnego Parkowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię