Działkowa, podejście kolejne

0
1171

Gmina Piaseczno wykonała dwie koncepcje drogowe ul. Działkowej. Radni po raz kolejny wprowadzili też do budżetu środki na zaprojektowanie przebudowy ul. Działkowej oraz budowy dróg 10 KDL i 4 KL.

Temat ul. Działkowej to taki nasz lokalny serial tasiemcowy. A całe nieszczęście zarówno kierowców, jak i okolicznych mieszkańców polega na tym, że samorządy gmin, na granicy których jest zlokalizowana, od lat nie mogą się porozumieć w sprawie realizacji inwestycji. Władze gminy Konstancin-Jeziorna, która jest zarządcą ul. Działkowej, zarzucają gminie Piaseczno, że stan drogi oraz jej obłożenie to wina Piaseczna, które dopuściło do zbyt intensywnej zabudowy bez infrastruktury drogowej. Piaseczno jest otwarte na współfinansowanie inwestycji i już od jakiegoś czasu przeznaczało w budżecie pieniądze dla Konstancina-Jeziorny na koncepcję układu drogowego w tej okolicy, ale pieniądze nie zostały przez sąsiadów wykorzystane. Przed rokiem Piaseczno wycofało dotację i we własnym zakresie przygotowało dwie koncepcje drogowe dla ul. Działkowej. Jak informuje wiceburmistrz Piaseczna Robert Widz, zostały one przekazane do gminy Konstancin-Jeziorna w lutym br.

– Nie ma jeszcze decyzji, która z koncepcji będzie podstawą do projektowania. Jedna z nich jest bardziej „zielona”, z elementami uspokojenia ruchu i przewiduje wyprowadzenie ruchu na ulicę Cyraneczki. Druga przewiduje duże natężenie ruchu, a jezdnia, chodnik i ścieżka rowerowa przy wąskim pasie drogi ograniczą możliwość wykonania nasadzeń – mówi Widz. – W naszej opinii wariant „zielony” jest lepszy, podkreśla lokalny charakter ulicy i mniej kosztuje, co ma niebagatelne znaczenie. Po wyłonieniu projektanta będziemy jeszcze konsultować obie koncepcje z mieszkańcami obu gmin – zapowiada. Informuje, że burmistrzowie Konstancina i Piaseczna ustalili, że gminy podzielą się kosztami zarówno projektowania ul. Działkowej oraz dróg 10 KDL i 4 KL wraz ze zbiornikiem retencyjnym, jak i w przyszłości ich realizacją.

– Udział gminy Piaseczno będzie odpowiednio proporcjonalny (czyli większy), choć konkretny podział zostanie jeszcze ustalony i wymagać będzie akceptacji obu rad miejskich – zaznacza Robert Widz. Na sesji w środę 29 kwietnia, radni podjęli decyzję o przeznaczeniu 100 tys. złotych na projektowanie 10 KDL i 4 KL w Kierszku oraz 200 tys. zł na projekt ul. Działkowej.

– Szacujemy, że wykonanie projektów budowlanych i uzyskanie decyzji zajmie 14-18 miesięcy. Całość zostanie podzielona na odcinki, które będziemy mogli sukcesywnie budować zapowiada Widz. – Biorąc pod uwagę szacunkowe koszty w wysokości ok. 30 mln zł, realizacja całego układu będzie rozłożona na 4-5 lat i będzie zależała od sytuacji finansowej obu gmin i decyzji radnych.

Koncepcje można obejrzeć na stronie internetowej gminy Piaseczno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię