Dwa razy więcej pijanych kierowców

0
518

Z policyjnych statystyk za ubiegły rok wynika, że za kółkiem statystycznie siadało dwa razy więcej osób pod wpływem alkoholu niż rok wcześniej. Policjanci znaleźli też u mieszkańców powiatu piaseczyńskiego dwa razy więcej marihuany.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie przygotowała sprawozdanie ze swojej działalności w 2020 r. W wielu punktach wyraźnie widać spadek aktywności policjantów, ale i na przykład zdarzeń drogowych. Bez wątpienia miała na to wpływ pandemia, która przynajmniej w pierwszych miesiącach ograniczyła aktywność mieszkańców, a z kolei na policjantach wymusiła podjęcie nowych zadań, czyli kontrolę przestrzegania obostrzeń sanitarnych, w tym izolacji domowej i kwarantanny.

Ogólnie bowiem interwencji było znacznie więcej niż rok wcześniej. W sumie w 2020 roku policjanci podjęli ich 30 216, podczas, gdy w 2019 o blisko 10 tys. mniej – 20 376. I to przy mniejszej niż przed rokiem liczbie kierowanych do nich policjantów. Piaseczyńska komenda, jak wiele miejsc w kraju, boryka się bowiem z brakiem chętnych do pracy. W KPP w Piasecznie jest 29 wakatów, co stanowi ponad 10% etatów.

Mniej kolizji i ofiar śmiertelnych

W ubiegłym roku znacząco spadła liczba kolizji drogowych, do których wzywana była policja. Takich zdarzeń było 2089, aż o 243 mniej niż w 2019 roku. Niestety liczba wypadków spadła tylko o 2, do 82. Na drogach powiatu zginęło 11 osób. Wprawdzie to o 5 osób mniej niż rok wcześniej, ale – jak podkreśla policja – to nadal o 11 osób za dużo. Ofiarami było pięciu kierujących, w tym jeden motocyklista, czterech pieszych i dwóch rowerzystów. Rannych w wypadkach zostało 86 osób.

Czytaj także: Pojazdów niemal tyle, co mieszkańców

Jeśli chodzi o dane drogowe, niepokoić mogą bardzo statystyki dotyczące badania trzeźwości kierowców. W 2020 roku policja zatrzymała 207 kierowców pod wpływem alkoholu. Wprawdzie liczbowo było ich mniej niż w ostatnich latach (220 w 2019 r. czy aż 276 w roku 2018), ale jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę przeprowadzonych badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, dane te są zatrważające. W ubiegłym roku bowiem takich badań wykonano 30 110, podczas gdy rok wcześniej 67 564. To oznacza, że w ubiegłym roku statystycznie blisko 7 kierowców na tysiąc prowadziło pojazd pod wpływem alkoholu, podczas gdy w 2019 r. wskaźnik ten wynosił niewiele ponad 3 osoby na tysiąc. A pamiętać należy, że mówimy tylko o tych kierowcach, którzy takiemu badaniu zostali poddani, czy to w wyniku kolizji lub wypadku, czy podczas rutynowych kontroli drogowych. Tak wysokiego wskaźnika nie było w ciągu ostatnich 5 lat ujętych w raporcie policji.

Jeśli chodzi o przestępczość narkotykową, w ubiegłym roku policja wykryła 107 przestępstw w tym zakresie. W 2020 r. policjanci znaleźli na terenie powiatu piaseczyńskiego ponad dwukrotnie więcej marihuany niż w 2019 roku. Zatrzymano 3,5 kg marihuany oraz 558 krzewów konopi. Policjanci znaleźli też 330 g amfetaminy, 18 g kokainy, 13 g heroiny, 46,7 g mefedronu, 0,8 g metamfetaminy i 0,6 g haszyszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię