Duża skrzynka na narzędzia

40

Jest duży, błyszczący i ma mnóstwo gadżetów. Ten samochód mógłby być obiektem marzeń nie tylko dla małych chłopców chcących zostać w przyszłości strażakiem.

Piaseczyńscy strażacy mogą go używać od 31 stycznia tego roku. Jest to samochód do ratownictwa technicznego na podwoziu Scania P450.

– Jako jedyny w powiecie ma na wyposażeniu dźwig HDS o udźwigu 2 ton, a z przodu zamontowaną mocna wyciągarkę hydrauliczną o uciągu 7 ton. Ma trzyosobową kabinę, dla kierowcy i dwóch ratowników – objaśnia st. kpt. Robert Jakubowski, dowódca Jednostki-Ratowniczo Gaśniczej w Piasecznie. – Zastąpił wysłużony już samochód do ratownictwa, którego używaliśmy przez kilkanaście lat. Część wyposażenia została przełożona ze starszego wozu. Nowy samochód trafił do nas ze sprzętem do ratownictwa drogowego, takim jak hydrauliczne rozpieracze, wyważarki i nożyce. Ma również nowe oprzyrządowanie do HDS: zawiesia, liny, zblocza.

Na wyposażeniu wozu znajdują się też suche skafandry wypornościowe do ratownictwa wodnego, a także maty i rękawy sorpcyjne oraz kuwety do zbierania oleju wykorzystywane w ratownictwie chemicznym.

– Ten samochód to taka duża skrzynka na narzędzia – tłumaczy żartobliwie mł. bryg. Łukasz Darmofalski, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Piasecznie. – Ma na stałe zamontowany agregat prądotwórczy o mocy 20 kVA, który jest napędzany z silnika auta. Do niego jest cały osprzęt, czyli przedłużacze, rozdzielacze prądu i przemienniki faz. Dodatkowo posiada nowy sprzęt do oświetlenia terenu – maszt na wozie do oświetlania kierunkowego i przenośną najaśnicę podnoszoną na dodatkowym maszcie na wysokość 5 metrów. Ma też sprzęt wykrywczo-pomiarowy: detektor metali, detektor napięcia i radiometr.