Drugie życie choinek

0
105

Piaseczyński Alarm dla Klimatu przyjmuje choinki w doniczkach. Świąteczne drzewka mają szansę stać się dorodnymi drzewami.

Akcja klimatycznych aktywistów ma na celu między innymi pokazanie mieszkańcom, że świąteczne drzewka mogą żyć dłużej niż przez kilka tygodni. Znakomita większość choinek, również tych w doniczkach, po świętach trafia obok śmietnika i zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów zostaje zabrana przez firmę śmieciarską.

– Odkąd dotarło do nas, że z okazji świąt w Polsce wycinamy 6 mln choinek, które za chwilę stają się zielonym odpadem, zaczęliśmy szukać alternatywnych rozwiązań – mówi jedna z organizatorek akcji. Przynajmniej część drzewek ma szanse wrócić do natury. Jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce i było odpowiednio pielęgnowane podczas pobytu w domu, czyli było podlewane i nie stało zbyt blisko źródła ciepła, ma szanse przyjąć się po posadzeniu w terenie. Do 17 stycznia można zgłaszać się do Alarmu dla Klimatu przez wiadomości prywatne na ich profilu na Facebooku lub mailowo: , gdzie otrzymamy instrukcje dalszego postępowania z choinką, którą chcielibyśmy przekazać ekologom.

– Mamy kilka punktów odbioru choinek, tam są przyjmowane i personalizowane. Nadajemy imiona choinkom, by na wiosnę poinformować właścicieli o ich losie. Przy odbiorze choinki są również fotografowane – informuje Alarm dla Klimatu Piaseczno. – Oczywiście nawet gdy choinka pozornie jest w dobrym stanie, do końca nie ma pewności czy dane drzewko się przyjmie, bo nie wiadomo, co kryje doniczka. Czasami drzewko może mieć obcięte korzenie i wtedy szanse na przyjęcie są bliskie zeru.

Choinki mają być posadzone na prywatnym terenie w Tarczynie. Jeśli ofiarowanych drzewek będzie więcej niż dostępnego miejsca, to – jak zapewniają organizatorzy akcji – mają już kolejnych chętnych do „adopcji” choinek.