Drogówka podgląda nas z drona. Posypały się pierwsze mandaty

0
1823

Piaseczyńscy policjanci od kilku dni korzystają z drona. Nadzorują przestrzeganie przepisów głównie na skrzyżowaniach i w miejscach, gdzie do naruszeń dochodzi bardzo często.

Piaseczyńska komenda poinformowała, że od kilku dni na drogach powiatu piaseczyńskiego prowadzone są kontrole drogowe z wykorzystaniem drona.

– Nasze najnowsze urządzenie wyposażone jest w kamerę na stabilizatorze wyposażoną zarówno w zoom optyczny, jak i cyfrowy. Wykorzystywany jest obecnie głównie na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych w rejonie ulicy Okulickiego i Puławskiej. Szczególnym nadzorem objęte są tu przejścia dla pieszych – informuje rzecznik KPP Piaseczno nadkom. Jarosław Sawicki.

Policji nie ma a mandat jest

Znajdujący się kilkanaście metrów nad ziemią dron jest niezauważalny dla kierowców. Funkcjonariusz, który nim steruje, po zarejestrowaniu wykroczenia przekazuje od razu informację patrolowi interwencyjnemu zlokalizowanemu kilkaset metrów dalej, a ten zatrzymuje kierowcę. Kierowcę czeka przykra niespodzianka, bo patrol nie był widoczny w miejscu naruszenia przepisów.

– Tylko podczas jednej służby nasz dron zarejestrował 5 wykroczeń, a ich sprawcy otrzymali również 5 mandatów karnych – informuje piaseczyńska policja. – Zdjęcia oraz filmy z drona są również analizowane już w komendzie, dlatego nawet jeśli ktoś nie został zatrzymany od razu, nie oznacza to, że postępowanie nie zostanie wszczęte później.

Policjanci są przekonani, że wykorzystanie najnowszych technologii przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu piaseczyńskiego.

Czytaj także: Ostry protest przeciwko łataniu drogi. Na miejscu liczne służby [FILM]

– Drony nie tylko wykorzystywane są do rejestracji wykroczeń w czasie rzeczywistym, ale także do analizy miejsca zdarzenia po kolizji czy wypadku. Dzięki zdjęciom wykonanym z powietrza funkcjonariusze mają dostęp do innej perspektywy, w związku z czym łatwiej można ustalić, jak doszło do niefortunnej sytuacji – dodaje nadkom. Jarosław Sawicki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię