Droga śmierci

0
2212

Kolejna ofiara śmiertelna na piaseczyńskim odcinku DK 79. Tym razem dramat rozegrał się przy fatalnym skrzyżowaniu obok stacji benzynowej w Baniosze.

Przed tygodniem w okolicach skrzyżowania krajowej 79 z drogą powiatową prowadzącą do Konstancina -Jeziorny doszło do karambolu, w którym wzięły udział cztery samochody osobowe i dwie ciężarówki. W zderzeniu poszkodowane zostały dwie osoby. Jak się okazało kilka godzin po wypadku, jedna z nich, 75-letni mężczyzna, zmarła w szpitalu. To już czwarta ofiara śmiertelna w tym roku na znajdującym się na terenie powiatu piaseczyńskiego odcinku drogi krajowej nr 79. Warto zauważyć, że w całym roku ubiegłym śmierć na tej drodze poniosło 5 osób, a 6 zostało rannych. W 2018 roku doszło na piaseczyńskim odcinku DK79 do 210 kolizji i 10 wypadków. W tym roku policja odnotowała już 76 kolizji i 7 wypadków, w których oprócz 4 ofiar śmiertelnych, 3 osoby zostały ranne. Większość tych dramatycznych zdarzeń ma miejsce na odcinku między Piasecznem a Górą Kalwarią. Jak komentują jeżdżący tędy kierowcy, dzień bez stłuczki na tej drodze to święto. Potwierdzają to statystyki. Wygląda na to, że średnio dochodzi tu do 4 zdarzeń drogowych tygodniowo. Rodzi się pytanie, kiedy ta sytuacja może ulec poprawie.

Badaniem przyczyn wypadku z ubiegłego tygodnia zajmuje się piaseczyńska policja pod nadzorem prokuratora. Sami mieszkańcy doszukują się przyczyn zdarzenia w fatalnym skrzyżowaniu krajówki z drogą powiatową biegnącą do Konstancina-Jeziorny.

– Tutaj nie daje się wyjechać inaczej, niż ryzykując, rzadko zdarza się ktoś, kto cię wpuści – mówi jeden z kierowców.

Mieszkańcy od lat upominają się o przebudowę skrzyżowania i zastosowanie rozwiązań, które poprawiłyby bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Proponują zainstalowanie sygnalizacji lub zbudowanie ronda na skrzyżowaniu. Od lat jednak słyszą, że droga ma być przebudowywana i w związku z tym na razie GDDKiA nie będzie inwestować.

– Dostaję dużo wiadomości od mieszkańców w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu – przyznaje starosta Ksawery Gut. – Wielokrotnie występowaliśmy do GGDKiA w tej sprawie, ale odpowiadają, że skoro kompleksowo będą projektować cały odcinek od Piaseczna do Kątów, to na razie zmian nie będzie – relacjonuje. – Mamy wspólnie realizować przebudowę skrzyżowania w Żabieńcu, więc wystąpię z propozycją zrobienia w tej samej formule skrzyżowania w Baniosze. Pieniądze na projekt w tym roku w naszym budżecie powinno udać się znaleźć. Być może nawet już na najbliższej sesji – deklaruje Gut.