Drgnęło w sprawie przebudowy ul. Szkolnej w Lesznowoli

0
1320

Batalia o przebudowę ul. Szkolnej w Lesznowoli trwa od lat. Co zaskakujące, na ostatnim etapie spór przeniósł się na ring lokalny – między władzami gminy i powiatu. Poszło oczywiście o pieniądze.

Po długich potyczkach powiatu ( Kiedy przebudowa?) o przygotowanie projektu przebudowy drogi, kiedy w końcu dokumentacja projektowa była już gotowa, na drodze do realizacji stanęło…oświetlenie. Oświetlenie dróg jest zadaniem własnym gminy, wobec czego starosta Ksawery Gut oczekiwał od Lesznowoli przygotowania projektu oświetlenia. A także zabezpieczenia w budżecie gminy środków na jego realizację. I tu zaczęły się schody.

Pisma, tabelki, komentarze

Od kilku miesięcy władze gminy i powiatu wymieniają pisma w tej sprawie. O rozpoczęcie inwestycji upominali się lokalni radni powiatu. Podczas kolejnych posiedzeń rady powiatu Ksawery Gut powtarzał, że powiat jest gotowy do realizacji inwestycji, ale nie może podjąć kolejnych kroków proceduralnych ze względu na opieszałość władz gminy Lesznowola. Podkreślał przy tym, że nie rozpocznie inwestycji dopóki gmina nie zabezpieczy w swoim budżecie pieniędzy na budowę oświetlenia i nie podpisze stosownego porozumienia. To efekt ubiegłorocznych problemów z uzyskaniem obiecanej dotacji na przebudowę ul. Świątkiewicz.

Podczas, gdy urzędnicy wymieniają pisma, kierowcy wciąż jeżdżą po dramatycznie dziurawej drodze pozbawionej nawet pobocza dla pieszych. Pod koniec czerwca spór przeniósł się nawet na oficjalne strony urzędów. Na „żądania” starosty gmina zareagowała opublikowaniem na stronie gminy informacji o tym jakich dotacji udzielała powiatowi na przestrzeni ostatnich 15 lat. Na reakcję powiatu nie trzeba było długo czekać. Starosta zwrócił uwagę na zawarte w tabeli błędy oraz kilka zaskakujących pozycji (np. wynoszące od 100 do 200 tys. rocznie koszty utrzymania filii starostwa, czyli udostępnienie pomieszczenia dla wydziału komunikacji i architektury).

– Mam wrażenie, że ten dokument był pisany niedbale, w pośpiechu – zauważył Ksawery Gut i podkreślił, że wyliczenia pojawiły się po tym, gdy powiat, zgodnie z przepisami prawa energetycznego, poprosił o pokrycie kosztów oświetlenia odcinka ul. Szkolnej w Lesznowoli. ­- Nie przypuszczałem, że w odpowiedzi, zamiast przelewu, zobaczę tabelkę z wyliczeniami z ostatnich piętnastu lat. Szkoda, bo na takich przepychankach tracą tylko mieszkańcy – podsumował starosta.

Pieniądze już są

Podczas sesji gminy Lesznowola na koniec czerwca zabezpieczono w budżecie 20 tys. zł na projekt oświetlenia dla II etapu przebudowy ulicy Szkolnej. Wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik zadeklarowała też gotowość podjęcia rozmów ze starostwem na temat równych inwestycji realizowanych przez powiat na terenie gminy. Spotkanie odbyło się online w piątek 17 lipca. Wójt poinformowała, że na najbliższą sesję przygotowywana jest uchwała zapewniająca zabezpieczenie środków na realizację budowy oświetlenia przy ul. Szkolnej. I rzeczywiście podczas sesji w dniu 23 lipca radni zdecydowali o przeznaczeniu na to zadanie 300 tys. zł. Wyrazili również zgodę na powierzenie budowy oświetlenia powiatowi. Dzięki temu możliwe będzie podpisanie porozumienia miedzy wójtem gminy a starostą.

Zgodnie z deklaracjami starosty ZRID dla pierwszego etapu – od ul. Słonecznej do Poprzecznej – ma być wydana w lipcu. W związku z zabezpieczeniem środków zarówno w budżecie powiatu jak i gminy, powiat będzie mógł ogłosić przetarg na to zadanie. Po zapłaceniu przez gminę za projekt oświetlenia dla etapu drugiego, powiat mając pełna dokumentację, wystąpi o ZRID dla pozostałego odcinka. Powiat zabezpieczył na tę inwestycję blisko 4,3 mln zł. Realizacja ma nastąpić do 2021 roku. Ulica, przy której znajduje się szkoła oraz przedszkole, zostanie poszerzona, zyska nową nawierzchnię oraz ciąg pieszo-rowerowy.

Czytaj także: Oszczędzanie przez wyłączanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię