Dotacje dla gminy z budżetu Mazowsza

0
466

Ponad 216 tys. zł pozyskała gmina Konstancin-Jeziorna z budżetu Mazowsza. Dzięki tym funduszom do OSP w Opaczy trafi nowy sprzęt, w Parceli powstanie oświetlenie drogowe, Habdzin zyska boisko na placu zabaw, a ten w Ciszycy zostanie doposażony. Są też pieniądze na działania służące poprawie powietrza oraz na inwestycje w infrastrukturę ogrodu działkowego przy ul. Literatów.

W poniedziałek (13 lipca) marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk podpisali umowy z beneficjentami z regionu warszawsko zachodniego. Była wśród nich gmina Konstancin-Jeziorna, którą reprezentowali Ryszard Machałek, zastępca burmistrza i skarbnik Dariusz Lipiec. Z budżetu Mazowsza trafi do Konstancina łącznie 216,5 tys. zł.

Na aktywizację sołectw

W ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2020” samorząd Konstancina-Jeziorny otrzyma dotacje w łącznej wysokości 38,5 tys. zł. Fundusze zostaną przeznaczone na realizację czterech projektów służących lokalnej społeczności. I tak na placu zabaw w Habdzinie powstanie wielofunkcyjne boisko do minipiłki nożnej i siatkówki. Koszt wsparcia to 10 tys. zł. Na taką samą kwotę gmina doposaży Ochotniczą Straż Pożarną w Opaczy. Jednostka otrzyma sprzęt niezbędny przy gaszeniu pożarów i pomocy poszkodowanym np. w wypadkach drogowych. Będą to m.in.: opryskiwacz spalinowy, kamera termowizyjna, myjka do węży, koce gaśnicze, węże, fantom i drabiny. Mieszkańcy Parceli zyskają z kolei nowe oświetlenie drogowe. Projekt zakłada m.in. budowę linii elektroenergetycznej, montaż 6 słupów z energooszczędnym oprawami ledowymi. Również w tym przypadku kwota dofinansowania wyniosła 10 tys. zł. Natomiast dzięki dotacji w wysokości 8,5 tys. zł plac zabaw Ciszycy zostanie doposażony w nowe urządzenia.

Czytaj także: Kolejne przesunięcie terminu przebudowy drogi 721

Na ochronę powietrza 

W ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza”, konstanciński samorząd otrzyma pomoc finansową w wysokości 168 tys. zł. Dzięki czemu gmina przeprowadzi inwentaryzację źródeł ciepła. Obejmie ona ok. 6 tys. punktów adresowych, z czego 5,3 tys. budynków mieszkalnych, 200 – handlowo-usługowych, 50 – biurowych, 70 – użyteczności publicznej, 10 – przemysłowych oraz 270 – produkcyjnych i usługowych dla rolnictwa, w których wytwarza się ciepło wykorzystywane do celów grzewczych i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wykonanie inwentaryzacji pozwoli na wprowadzenie działań i rozwiązań, które znacząco zmniejszą poziomy zanieczyszczeń w powietrzu takich jak PM 10 czy PM2,5, a tym samym wpłyną pozytywnie na stan zdrowia mieszkańców jedynego uzdrowiska na Mazowszu.

Dla działkowców

Dzięki środkom z „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców Mazowsze 2020” możliwe będzie dokończenie remontu alei głównej oraz remont alei bocznej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Papirus 1” przy ul. Literatów w Konstancinie-Jeziornie. Projekt zakłada utwardzenie ekologicznymi płytami ażurowymi alei – głównej i bocznej, od strony skarpy, ogrodu. Gmina na ten cel otrzyma 10 tys. zł dofinansowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię