Dom Zośki uratowany

257

Wszystko wskazuje na to, że zabytkowy drewniany dom w Zalesiu Dolnym niebawem przestanie niszczeć. Z prywatnych rąk zamierzają go przejąć harcerze oraz gmina Piaseczno.

O tym, że losy Domu „Zośki” zbliżają się do szczęśliwego finału, poinformowała na swoim profilu na Facebooku radna Magdalena Woźniak, zbierając entuzjastyczne komentarze dla tej inicjatywy.
– W rozmowach burmistrz – Chorągiew Warszawska ZHP obie strony zadeklarowały chęć wspólnego sfinalizowania sprawy. Gmina jest już na etapie przygotowywania uchwały upoważniającej burmistrza do zakupu, która będzie procedowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej, a Harcerze w trakcie swoich wewnętrznych ustaleń – wyjaśnia Magdalena Woźniak.

Najpierw były wątpliwości

Pomysł nabycia przez gminę praw do dysponowania nieruchomością przy ul. Królowej Jadwigi 11 pojawił się już na listopadowej sesji. Jednak wtedy radni na wniosek przewodniczącej Komisji Promocji Katarzyny Krzyszkowskiej-Sut zdjęli z porządku obrad uchwałę dającą burmistrzowi prawo do nabycia od prywatnego właściciela działki oraz domu należącego niegdyś do rodziny jednego z bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Uzasadnienie takiego wniosku przedstawiła radna Magdalena Woźniak.
Radni chcieli najpierw poznać plany zagospodarowania budynku i uzyskać pewność, że któraś z instytucji, do których zwróciła się gmina, a wcześniej Fundacja Dom „Zośki”, rzeczywiście zdecyduje się współfinansować nie tylko zakup nieruchomości, ale również remont domu.
– Niematerialna wartość tej nieruchomości nie podlega dyskusji, bo jest związana z historią Powstania Warszawskiego i Szarych Szeregów. Ale mamy też fakty materialne, a te są takie, że musielibyśmy wydać w sumie około 1,7 mln złotych – podkreślała w listopadzie Woźniak. Niszczejący bowiem od lat drewniany dom wymaga ogromnych nakładów finansowych, zwłaszcza, że jest wpisany na listę zabytków. Gmina wynegocjowała z właścicielem zakup nieruchomości za 750 tys. złotych. Kosztami samorząd podzieli się z ZHP. A co z szacowanym nawet na milion złotych remontem?

Harcerze, muzeum i seniorzy?

– Gmina jest po wstępnych, bardzo obiecujących rozmowach z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które tego typu przedsięwzięcia dotuje do wysokości nawet 80% kosztów – informuje Magdalena Woźniak. Oczywiście warunkiem podstawowym otrzymania dotacji jest prawo własności, więc dalsze starania o dofinansowanie – zarówno projektu, jak i samego remontu – nastąpią po sfinalizowaniu transakcji.
Zagospodarowaniem Domu „Zośki” mają się zająć między innymi harcerze, co cieszy wiele osób, zważywszy na historyczną wartość tego budynku. W planach jest też utworzenie izby pamięci Szarych Szeregów, a Muzeum Powstania Warszawskiego wstępnie zadeklarowało możliwość organizowania w Zalesiu Dolnym imprez okolicznościowych.
– A jeśli warunki lokalowe na to pozwolą, chciałabym, żeby dom mógł pełnić też rolę świetlicy dla seniorów – snuje plany radna z Zalesia Dolnego.
– Cieszę się potrójnie. Jako mieszkaniec gminy, bo to kolejny symboliczny obiekt, o którego rewaloryzację zadba gmina. Jako zalesianin, bo to budynek-symbol, ważny element tożsamości Zalesia Dolnego. Jako były harcerz i instruktor, bo robimy to wspólnie z harcerzami – mówi wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.
Uchwała upoważniająca burmistrza do zakupu nieruchomości ma się pojawić na sesji rady gminy w przyszłym tygodniu.